REKLAMA
,
Nekropolia na wystawie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmska nekropolia to tytuł wystawy fotografii Wiesława Lisieckiego. Autor utrwalił obrazy jednego z najstarszych chełmskich cmentarzy.

Reklama

Od 30 października do 30 listopada w galerii Nova Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40) dostępna będzie wystawa fotografii Wiesława Lisieckiego „Chełmska nekropolia”. Składają się na nią zdjęcia ukazujące najstarszą chełmską nekropolię czyli cmentarz przy ulicy Lwowskiej i naznaczone upływem czasu rzeźby, nagrobki, epitafia, kapliczki.

Autor fotografii prezentuje m.in. klasycystyczną murowaną kaplicę grobową z początku XIX w,. nagrobek Franciszka Magierskiego (1864-1884) i Rozalii Magierskiej (1836-1885) z drugiej połowy XIX w., nagrobek Józefa Osieckiego (1825-1880) właściciela ziemskiego, krzyż nagrobny Henryki z Górskich Niemirowskiej (1814-1841) dziedziczki dóbr Nowosiółki, herbu Trzaska, fragment nagrobka Tadeusza Stanisława Zawistowskiego (1794-1855) pułkownika wojsk Cesarsko-Rosyjskich z Pułku Ułanów Jego Królewskiej Wysokości Księcia Fryderyka Pruskiego czy kaplicę rodziny Zajdlerów – neogotycką kaplicę grobową, wybudowaną w 1909 r. z przeznaczeniem na rodzinny grobowiec i mauzoleum znanego i cenionego mieszkańca Chełma Władysława Zajdlera.

Na chełmskiej nekropolii pochowani zostali ludzie zasłużeni dla historii miasta, kultury, oświaty i wielu innych dziedzin życia. Ekspozycja ma charakter zarówno dokumentacyjny, jak i artystyczny.

Zapraszamy, wstęp wolny!

Wiesław Lisiecki urodził się w 1959 roku w Chełmie. Absolwent Szkoły Reklamy w Mińsku Mazowieckim (1980), grafik, plakacista, projektant form przestrzennych i fotografik. Pasjonat technik fotograficznych i grafiki użytkowej. Uczestnik i laureat wystaw grafiki wydawniczej i fotografii, m.in.: Muzeum Ziemi Chełmskiej (1977), Miejska Biblioteka Publiczna w Krasnymstawie (1998), Książnica Karkonoska (1998) i Chełmska Biblioteka Publiczna (2005).

Napisz komentarz
 • A jest foto grobów rodziny Bułhakowów,podobno rodziny twórcy Mistrza i Małgorzaty?

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Niewiele unijnej kasy dla Chełma
  Niewiele unijnej kasy dla Chełma
  Półtorej godziny do Stołpia
  Półtorej godziny do Stołpia
  Urząd w czasie zarazy
  Urząd w czasie zarazy
  Remonty wloką się niemiłosiernie
  Remonty wloką się niemiłosiernie
  Na Kolejową jeszcze poczekamy
  Na Kolejową jeszcze poczekamy
  REKLAMA