REKLAMA
,
Nie chcą spalarni zwłok w centrum miasta!
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Mieszkańców osiedla Rejowiecka-Włodawska zelektryzowała wiadomość o tym, że największy w Chełmie zakład pogrzebowy planuje świadczyć na miejscu usługi kremacji zwłok. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że spopielarnia ma powstać przy ulicy Kraszewskiego, zaledwie kilka metrów od szpitalnej kuchni, w centrum jednego z największych osiedli domów jednorodzinnych.

Reklama

Oburzeni mieszkańcy zapowiadają, że na to nie pozwolą. Napisali już petycję, którą podpisało około 300 osób. Jej adresatem jest przede wszystkim chełmska firma „Anubis”, prowadzona przez Joannę i Leszka Łukowców. To potentat miejskiej branży funeralnej. Ze wstępnych ustaleń wynika, że spopielarnia miałaby powstać na terenie położonym zaledwie kilka metrów od szpitalnych obiektów. Niestety, nie udało nam się uzyskać komentarza przedstawicieli tej firmy.

– Pan Łukowiec musi zrozumieć, że robi wszystko przeciwko mieszkańcom Chełma, chociaż prawo jest po jego stronie.  Temu, który je tworzył, nawet się nie przyśniło, że ktoś może je tak wykorzystać – mówi Ewa Suchań, chełmska radna zaangażowana w akcję. Prawo wskazuje jedno, jeżeli przedsiębiorca spełni wszystkie wymagania, to nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby urząd mógł wydać jakąkolwiek negatywną opinię.

Listy z podpisami mieszkańców zostaną przekazane Pani Prezydent Agacie Fisz, lokalnym parlamentarzystom oraz dotrą do Prezydenta Andrzeja Dudy. Inicjatorzy petycji twierdzą, że jeżeli dojdzie do budowy obiektu, to Chełm będzie jedynym miastem w Polsce, które ma spopielarnię zwłok w centrum miasta.

Budowy krematorium w centrum miast, zawsze spotykały się z dużymi protestami społecznymi. Również i chełmianie nie chcą mieć spopielarni pod swoimi oknami. Obawiają się również odoru z komina. – Nikt nas nie pytał o zdanie, nikt również nie zdecydowałby się na protest, gdyby zakład został utworzony poza granicami miasta. Tutaj akurat znajduje się blisko naszych domów – mówi nam Pan Krzysztof, właściciel jednego z domów na osiedlu Rejowiecka-Włodawska.

– Pan Łukowiec wyobraża sobie, że będzie palił zwłoki, a obok będzie gotowała się zupa? W trakcie rozmowy tłumaczył mi, że nie będzie emisji, ale nie znamy takiego filtra, który byłby stuprocentowy – dodaje radna Suchań.

Co w tej sprawie mówią władze miasta? Jak informują dziennikarze Nowego Tygodnia, chełmski magistrat ma duże wątpliwości, co do lokalizacji tej inwestycji. – Bez względu na przepisy, nad prawem stoją mimo wszystko zasady współżycia społecznego – mówił dziennikarzom wiceprezydent Józef Górny.

W sprawie budowy spopielarni zostanie zwołane specjalne spotkanie. Zaplanowano je na środę, 23 września na godz. 17:00 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ulicy Rejowieckiej. Na spotkaniu mają pojawić się mieszkańcy osiedla, przedstawiciele władz miasta oraz sami inwestorzy.

Do tego tematu wrócimy.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Ludzie operujcie faktami, zobaczcie jak zatruwa okolicę krematorium we Wrocławiu i nie piszcie, ze nie ma dymu i zapachu, a też jest najnowocześniejsze, ekologiczne i ma niezbędne certyfikaty. Pooglądajcie i poczytajcie. Sami wyciągnijcie wnioski.

  http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/6241730,kleby-czarnego-dymu-z-wroclawskiego-krematorium-bedzie-kontrola-zobacz-film,id,t.html?cookie=1#drukuj_dol

  No votes yet.
  Please wait...
 • MIESZKANIECOSIEDLA

  Dziwny zbieg okoliczności,że większość krytykujących ludzi, którzy są zdecydowanie „za” budową spalarni zwłok w wyznaczonym przez inwestora miejscu – dość sceptycznie podchodzą, gdy proponuje im się zmianę lokalizacji w ich miejscu zamieszkania.. Byłem świadkiem rozmowy w samym sercu miasta, gdzie wielu „zwolenników” , w chwili gdy usłyszeli ,że inwestycja może zostać przeniesiona w ich pobliżu ich miejsca zamieszkania, automatycznie zmienili zdanie” jak ma być tutaj, to nie”.. K*rwa czysta hipokryzja, NIE MA ANI JEDNEGO ZWOLENNIKA SPOPIELARNI, wśród ludzi, którzy mieszkają w pobliżu.. a Ci wielcy zwolennicy, to mieszkają albo daleko, albo są chyba znajomymi inwestora..
  ludzie! przecież to jest żałosne i śmieszne..

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mieszkaniec Chełma

  Prawda jest taka, że Pani prezydent i jej zastępca będzie mieć waszą sytuację głęboko gdzieś. Pokażą się tylko dla zasady naobiecują a później nic z tym nie zrobią, umyją ręce a po pewnym czasie ludzie zapomną. Wybudują sobie rondo i część interesów zrobią na lewo i po temacie proszę Państwa.

  No votes yet.
  Please wait...
 • cd. odpowiedzi dla Ali. Ale tak to jest jak ktoś uczestniczy w dyskusji i nie ma odwagi spojrzeć ludziom w twarz i przedstawić swoich argumentów. A potem jak tchórz przez internet coś tam komentować. Myślę jednak, że tam nie byłaś/lub byłeś. Komentarz jest trochę dziwny coś tu nie pasuje…..czyżby zainteresowany inwestor ? Ale jeśli się mylę i tak pasuje ci lokalizacja krematorium to wykaż się odwagą i podaj swoje imię i nazwisko,swój adres to może przy twoim domu jest ta właściwa lokalizacji. Poproś z sąsiadami władze miasta i inwestora którego gloryfikujesz to może właśnie przy twoim domu stanie krematorium. I nie ośmieszaj się tymi zachwytami nad umiejscowieniem zakładu pogrzebowego i krematorium przy szpitalu bo jest to zwykłe przedsiębiorstwo nie robiące niczego za darmo. Czasami zwykła przyzwoitość ludzka jest warta więcej niż gromadzenie pieniędzy. Ale jedno jest pewne ludzie się zjednoczyli jak nigdy dotąd. I to jest piękne.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Witam
  Komitet zebrał ponad 1500 podpisów przeciw budowie, ale przeciwnicy nie powinni zapominać o tym, ze znalazłoby się na pewno 1500 osób, które widzą potrzebę budowy spalarni. Argumanty dotyczące sąsiedztwa szpitala są wręcz banalne. Myślę, że wiele osób jest bardzo zadowolona z sąsiedztwa szczególnie w trudnych sytuacjach dla rodziny jeśli ktoś umiera. I jeszcze jedna sprawa: jeśli chcemy sie wypowiadać lub cokolwiek robić w tej sprawie to nie obrażajmy się nawzajem a szczególnie nie obrzucajmy inwestorów. To porządni ludzie, którzy ciężko pracują na to co posiadają. Mają plany – pewnie są potrzeby. Tak się przyjęło w Chełmie że najłatwiej to wykrzyczeć albo obrazić a może trochę kultury. I tak nie wierzę w takie „nic nie wiedzenie” naszych władz w tej sprawie. Oni sa czyści jak zwykle. A radni jak potrafią się skrzyknąć i sie pokazać, a do tej pory to nawet nie poznali potrzeb mieszkańców osiedla. Lans? – niech będzie tylko kulturalny. Ja mam krematorium codziennie z beczki w której spalane są śmieci po imprezach u pewnego biznesmena i żyję. I jakoś żaden radny nie zareagował.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Droga, Alu nie umiesz słuchać ze zrozumieniem o przypuszczam, że byłaś na zebraniu z władzami miasta. Mieszkańcy nie są przeciw spalarni zwłok, ale przeciw umieszczeniu jej w tej lokalizacji i nie na terenie miasta Chełma. Jeśli uważasz , że znalazło by się 1500 osób popierających jej powstanie to po prostu zbierz te 1500 podpisów i wtedy możesz podyskutować. Przyjdź na osiedle lub do szpitala to usłyszysz co ludzie o tym myślą, porozmawiaj na mieście, to się bardzo zdziwisz. Sam zbierałem podpisy to znam opinie mieszkańców Chełm i zaręczam ci, że niektórych wkurzonych ludzi lepiej tu nie cytować. Poza tym nie słyszałem tam aby ktos kogoś obrażał. Szkoda, że nie miałaś odwagi i nie zabrałaś głosu.

   No votes yet.
   Please wait...
 • sprawa jest banalnie prosta. można ja rozwiązać za pomocą UM. Miasto musi zaproponować Łukowcowi inną lokalizację dla tej inwestycji i jeżeli będzie atrakcyjna dla niego to na 100% ją przyjmie. Nie ważne ile będzie to kosztowało bo zdrowie ludzi jest najważniejsze.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czy Łukowiec należy do jakiejś partii ? Bo śmierdzi tu nie kominem lecz polityką !! Jestem za jeżeli jest to zgodnie z prawem i bezpieczne a czytałem że tak.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Nie upolityczniajmy sprawy bo jest to infantylne i nie ma z nią związku. Proszę o rzeczowe argumenty. Opracowania dotyczące oddziaływania środowiskowego spopielarni zwłok wskazują na emitowanie przez nie w zależności od zastosowanych pieców krematoryjnych szkodliwych mikropyłów PM 10 w ilości około 1 tony rocznie !!! To roznosi się po całej okolicy i wdychać będą to wszyscy !!!. A są to pyły ze spopielonych zwłok ludzkich !!! Poza tym każda spopielarnia jest dodatkowo wyposażana o czym się nie mówi w młyn lub jak ktoś woli „ekologiczne urządzenia” do mielenia niespalonych kości i pozostałości po procesie spalania ciała. To też emituje pyły odprowadzane na zewnątrz z pomieszczenia. Spalarnia emituje tez inne szkodliwe związku chemiczne.

   No votes yet.
   Please wait...
   • Mozę dopisze jeszcze , że z danych dostępnych w sieci internetowej spalarnia może emitować w świetle prawa masę zanieczyszczeń które „opadają w promieniu 23 km” a swoją drogą to fajnie ludzie piszą na forrach w tym np.”rc 106.4″

    „UWAGA!
    Wszyscy zwolennicy budowy krematorium proszeni są przez ” ciemnogrodzian” o podawanie na forum swoich adresów, aby wszyscy chętni inwestorzy wiedzieli gdzie bez oporów posadowią spopielarnie i w ten sposób ukulturalnią zacofaną wielkopolską wieś. Są to inwestycje niezbędne dla prawidłowego rozwoju ludzkości. A szpitale i hospicja polikwidować, najlepiej od razu budować krematoria i przy takim
    wielkim zapotrzebowaniu proponuję już zapisywać się w kolejkę. O czasy! O obyczaje!
    Pozdrawiam. Ciemnogrodzianka”

    Także zwolennicy spopielarni w Chełmie podajcie swoje adresy może to przy waszym domu jest korzystniejsza lokalizacja, kto wie.

    No votes yet.
    Please wait...
   • Co roku spada na Chełm setki ton dioksyn i w podobnych ilościach PM przyczyniających sie do zachorowań na raka z Chełmskiej spalarni śmieci przy cementowni.
    Państwo natomiast robicie problem ze spalania zwłok, których szkodliwość jest minimalna. Chyba że klienci wcześniej odżywiali się w Biedronce 😉

    No votes yet.
    Please wait...
   • Ludzie operujcie faktami, zobaczcie jak zatruwa okolicę krematorium we Wrocławiu i nie piszcie, ze nie ma dymu i zapachu, a też jest najnowocześniejsze, ekologiczne i ma niezbędne certyfikaty. Pooglądajcie i poczytajcie. Sami wyciągnijcie wnioski.

    http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/6241730,kleby-czarnego-dymu-z-wroclawskiego-krematorium-bedzie-kontrola-zobacz-film,id,t.html?cookie=1#drukuj_dol

    No votes yet.
    Please wait...
   • moze i opracowania sa dobre i rzetelne tylko nijak sie maja do poczucia chooby odrobiny moralnosc i szacunku- szacunku nie tylko dla tych ktorzy zedycduja sie byc spopielenie ale dla tych ktorzy mieszkaja w okolicy, dla tych ktorzy sa leczeni by dojsc do zdrowia.
    nie myslec o smierci patrzac na pobliski komin krematorium- mimo wszystko przywoluje to na mysl smutne skojarzeniaz z historii Polski ale jak widac blask zysku w postaci biletow NBP
    zacmil umysl wlascicieli zakladu pogrzebowego. jednym zdaniem poroniony i chory pomysl ludzi ktorzy chca jeszcze wiecej miec pieniedzy

    No votes yet.
    Please wait...
   • Mieszkaniec Chełma

    ALEX- Nie wszyscy ludzie robią pewne rzeczy dla Banknotów. Jak ktoś chce się rozwijać to niech to robi, na pewno wszystko dojdzie do porozumienia. A twój tok rozumowania jest taki sam jak większości POLACZKÓW. Jak sam nie mam to inni też mają nie mieć. Chora Polska Mentalność ! KAŻDY WIDZI TYLKO $

    No votes yet.
    Please wait...
   • POLACZKAMI w przeszłości nazywali nas Polaków partyjni działacze Związku Radzieckiego.
    A ty kim jesteś i skąd pochodzisz obywatelu świata Aleksieju?
    Pyta POLACZEK z Białegostoku, któremu za oknem (na Marczukowskiej) ustawiony PISior chce wybudować krematorium. A ja po prostu nie chcę. Wolę być wieśniakiem, burakiem i cimnogrodzianinem, ale bez widoku komina krematorium za oknem. Ale twoje światowe (radzieckie) pochodzenie pewnie nie pozwoli ci tego zrozumieć. Ale chyba niepotrzebnie się rozpisuję. Treść twojej wypowiedzi wskazuje, że nie masz więcej lat niż 15, więc o czym tu z tobą gadać.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Gratuluje, optymizmu. Ja jestem przeciwny lokalizacji krematorium zwłok na terenie miasta Chełma, szczególnie na przeciwko szpitala i pomiędzy domami jednorodzinnymi. To poroniony pomysł. Jak można żyć obok spopielarni zwłok szczególnie jak najbliższe domy usytuowane są w odległości kilku metrów !!! …tak, tak to nie pomyłka!! Jak można mieszkać w takim domu, choćby otworzyć okoni mając świadomość , że własnie spalane są zwłoki, choć teoretycznie zapewnia sie , że dym z komina jest niewidoczny (tak ale wydalany jest na zewnątrz – wyrzucany do atmosfery) Jak zrobić sobie choćby grill z przyjaciółmi w ogrodzie, gdy kilka metrów dalej trwa kremacja zwłok it. Jak mają się czuć pacjenci szpitala patrząc na rozbudowywany zakład pogrzebowy, jego ekspansję i krematorium. Kto zrekompensuje utratę wartości nieruchomości – działek i domów na osiedlu szczególnie tych najbliżej spalarni zwłok? Kto kupi dom sąsiadujący z krematorium ? – oczywiście nikt lub za nędzne grosze. Osiedle domów na którym znajduje się firma „Anubis” -„Chełmski dom pogrzebowy” istniało przed wybudowaniem tam zakładu pogrzebowego. Spalarni zwłok na terenie miasta odmówiło szereg miast w Polsce w tym w strefach typowo przemysłowych np. Białystok, a nigdzie nie było pomysłu usytuowani jej na terenie osiedla, przy szpitalu i przychodni. Odmówiono nawet lokalizacji spalarni w sąsiedztwie „Majdanka ” w Lublinie ze względów etycznych. Nawet na terenie Warszawy gdzie jest dużo lokalizacji na uboczu i w strefach przemysłowych nie ma spalarni, znajduje się ona poza miastem !!! STOP gnębieniu mieszkańców Chełma spalarnia zwłok. STOP dla krematorium. Apeluje do władz i mieszkańców o zatrzymanie tej inwestycji !!!!

  No votes yet.
  Please wait...
  • Mieszkaniec Chełma

   Aż mi się czytać nie chce tych głupot. Mieszkam w Bytomiu, zaraz obok mojego domu jest olbrzymi kompleks usług pogrzebowych właśnie z krematorium . Na początku też byłam tak nastawiona. Już od wielu lat ta firma prosperuje, kremują ludzi i nie widzę żadnych zmian w otoczeniu i zapachów też nie czuje. Więc jeżeli ktoś piszę, że to uciążliwe to jest w błędzie. Ale jeżeli nie wiadomo o co ludziom chodzi to tylko o pieniądze .

   No votes yet.
   Please wait...
   • Droga kłamczucho, jeśli chodzi Bytom to niestety perfidnie kłamiesz, że mieszkasz przy spalarni zwłok bo oznaczało by to, że mieszkasz na cmentarzu lub w jednostce wojskowej. Spopielarnia zwłok w Bytomiu znajduje się przy ul. Piekarskiej 99 bezpośrednio przy cmentarzu, kościele w pobliżu ul. Powstańców Śląskich. Jest to ogromny cmentarz z przylegającymi ternami zielonymi z jednej strony i nieużytkami przeznaczonymi do rozbudowy cmentarza. Są tam też duże odległości posesji w większości niemieszkalnych. Jak każda kłamczuch masz pecha bo kłamstwo ma krótkie nogi. Bo znam akurat ten cmentarz. Tu ludzie jak zdecydowali się zamieszkać to decydowali się ma mieszkanie w pobliżu cmentarza i spalarni a to jest całkowicie inna sytuacja niż w Chełmie gdzie ktoś chce wybudować spalarnie na osiedlu domków 2 metry do granicy nastopnych posesji. Jak ktoś chce sprawdzić lokalizację cmentarza w Bytomiu to zapraszam na mapy internetowe w tym geoportal to osobiście sprawdzicie ta „prawdę” według naszej kłamczuchy. taka z niej Bytomianka jak ze mnie Nowojorczyk. Pozdrawiam wszystkich co mówią prawdę no i kłamczuchę też.

    No votes yet.
    Please wait...
 • Nie mam nic przeciwko.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA