REKLAMA
,
„Nie ma czym oddychać”. Dym znad Czarnobyla nad Chełmem
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przykry zapach to mało powiedziane, by opisać woń jaką muszą wdychać mieszkańcy Chełma i najbliższej okolicy. „Woń spalenizny” da się wyczuć od tygodnia, a dotychczas nikt nie znalazł odpowiedzi na pytanie, co jest źródłem uporczywego odoru.

Reklama

„W Okszowie śmierdzi od rana”, „W Rejowcu nie ma czym oddychać”, „W gminie Leśniowice czuć było paloną słomę” – podobne i inne komentarze, pojawiły się w związku z niemiłymi zapachami, na które „skazani” są mieszkańcy naszego regionu.  Od tygodnia przykry zapach towarzyszy nam w mniejszym, bądź też większym natężeniu.

Prawdopdoobnie przyczyną „smrodu nad miastem” są palące się torfowiska na Ukrainie oraz pożary niepodal nieczynnego reaktora w Czarnobylu. O pożarach torfowisk, lasów i pól, poinformowała również służba prasowa Głównego Zarządu Służby ds. Nadzwyczajnych obwodu lwowskiego. Ich likwidacja jest problematyczna ze względu na szybkie rozprzestrzenianie się ognia. Przypomnijmy również, że na terenie ,,Puszcza Czarnobylska” nadal trwa gaszenie pożaru.

ukraina1

Rozkład przestrzenny dymu pochodzącego znad Ukrainy. Wtorek 11.08. 2015. Źródło: dobrapogoda24.pl

Działania urzędników są ograniczone

– Zapach  spalenizny rozprzestrzenił się z pewnością na dalsze obszary, nie tylko Chełma i okolic, stąd też nie jest to zjawisko występujące tylko na tym terenie. Działania prezydenta są w tej kwestii ograniczone. – podkreśla Irena Żółkiewska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Chełm.

Podobne stanowisko odnoszące się do nieprzyjemnego zapachu spalenizny organicznej, przedstawił nam Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska z delegaturą w Chełmie. Urzędnicy wskazali, że najprawdopodobniej przyczyną odczuwania nieprzyjemnego zapachu są pożary po stronie ukraińskiej, obejmującej swoim zasięgiem 250 ha powierzchni. – Doniesienia potwierdza  Nadbużański Oddział Straży Granicznej, który patroluje pobliskie tereny. Straż Pożarna również nie odnotowała pożarów, które objęłyby większy obszar – dodaje mgr Elżbieta Piebiak, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Chełmie.

„Niemieckie śmieci palone w Chełmie”

Wielu mieszkańców miasta wskazuje, że dodatkową przyczyną „odoru”, może być „palenie niemieckich śmieci w chełmskiej cementowni”, jednakże jej przedstawiciele podkreslają, że piec w Cementowni miał przestój ze względu na zapasy oraz ograniczenia w zużyciu energii do czwartku zeszlego tygodnia włącznie.

Jednak jak podkreślają jej przedstawiciele, opinię łatwiej byłoby ją skomentować bardziej precyzyjnie, zwłaszcza że piec w naszej Cementowni miał przestój ze względu na zapasy oraz ograniczenia w zużyciu energii do czwartku zeszłego tygodnia włącznie. – Paliwa alternatywne zużywamy od piątku w procesie, jednak jest to proces hermetyczny, a temperatury spalania sięgające 2000C gwarantują 100% rozkład paliw, podobnie jak w przypadku węgla. Odór na pewno nie może pochodzić z procesu współspalania paliw w naszym zakładzie – informuje Izabela Rokicka, Dyrektor Komunikacji Korporacyjnej i Marketingu,

Izabela Rokicka podkreśla, że podejrzenie w temacie odorów, często pada na EkoPaliwa i Cementownię Chełm, ale ten zakład jest zakładem zamkniętym z systemem redukującym odór podobnie jak nasze magazyny z suszarnią skąd gazy dopalane są w piecu. – Kilkukrotnie byliśmy kontrolowani nawet ad hoc przez naszych sąsiadów, kiedy tylko wyczuwali odór, po wizycie stwierdzali że problem nie pochodzi od naszego zakładu – dodaje Dyrektor.

 

 

Źródło: MODIS (Terra) NASA, igf.fuw.edu.pl, gmes-atmosphere.eu

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Remonty wloką się niemiłosiernie
Remonty wloką się niemiłosiernie
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Przyszłość dworca budzi emocje
Przyszłość dworca budzi emocje
Miliony na Plac Łuczkowskiego
Miliony na Plac Łuczkowskiego
Na Jagielońskiej kładą asfalt
Na Jagiellońskiej kładą asfalt
REKLAMA