REKLAMA
,
Nie ma kwesty na cmentarzach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W tym roku na chełmskich cmentarzach nie będzie kwesty  na ratowanie zabytków. Przeszkodziły kwestie formalne w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami.

Reklama
Z przyczyn formalnych, nie będzie w tym roku kwesty na cmentarzach – tłumaczy Paweł Wira – prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w wypowiedzi dla Radia Bon Ton.
Zdarza się to pierwszy raz w 25-letniej historii kwest w Chełmie.

Jak się okazuje, w chełmskim Towarzystwie Opieki nad Zabytkami czyli u organizatora zbiórek, nie udało się powołać nowego zarządu. Kadencja poprzedniego zakończyła się, a brak nowego oznacza, że Towarzystwo nie może podejmować żadnych działań, w tym organizować zbiórek pieniędzy.

Od 25 lat w Chełmie, 1 listopada, na cmentarzach przy ul. Mościckiego i Lwowskiej prowadzona była kwesta na ratowanie zabytków. Organizatorem zbiórek był chełmski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Każdego roku do zbiórki włączało się po kilkadziesiąt osób – uczniowie, harcerze, przedstawiciele władz miasta, urzędnicy, pracownicy muzeum, członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (na zdjęciu: kwesta 1 listopada 2017 roku).

Każdego roku podczas kwest wolontariusze zbierali po kilka tysięcy złotych. Zebrane w ten sposób fundusze przekazywane były na ratowanie i konserwację zabytkowych nagrobków na najstarszej chełmskiej nekropolii przy ul. Lwowskiej. Do tej pory udało się całkowicie odnowić 12 zabytków.

W tym roku kwesty nie ma.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Prokurator Robert Scurvy

  Dziwne ale raczej nie doszukiwal bym sie argumentacji narodowo nacjonalistycznych. Dla mnie to raczej prozaiczna indolencja urzednikow no chyba ze blednie oceniam nowego vice od kultury i gosciu posiada nacjonalistyczne zaciecie. No coz pozory myla ale czas odkrywa wszystkie zamiary. Pozyjemy zobaczymy szczegolnie w perspektywie jutrzejszego dnia refleksji nad zyciem i smiercia.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  I znowu rezimowe media sie spoznija. Niezalezna prasa podala ze w tym roku nie bedzie corocznej ngrody za szczegolne osiagniecia w dziedzinie kultury. Podobno urzednicy maja swoje pomysly ale podejrzewam ze wyjdzie jak laweczka z Ida, da sie siedziec tylko zimno i twardo w d…. hehe

  No votes yet.
  Please wait...
  • Nie ma co popierać i nagradzac jakąs lewcko-teczową kulturę i ukrytych kryptogejów ich twórcow.
   Musimy stworzyć naszych prawdziwych narodowych i patriotycznych twórcow przebadanych do 3 pokoleni wstecz że nie są kryptogejami i wtedy bedziemy nagradzać. Tego potrzebuje naród i jego zdrowe jądro!

   No votes yet.
   Please wait...
 • A co za 3 sieroty na tej focie?

  No votes yet.
  Please wait...
  • To 3 sieroty po Fisz. Banaszek to też sierota po Fisz. Gdybyż on wiedzial w co sie pakuje to by nie wchodzil do tej ” Uherki” ktora zresztą wzięla i wyschła na złość, chyba pierwszy raz w historii.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  Podobno tego zarzadu nie mozna wybrac przez roku czasu i wykorzystac pieniedzy zebranych w poprzednim roku. Mozliwe ze ludzie mie maja ochoty na wspolprace, nie wiem szczegolow nie znam.
  Jednak to nie jedyna organizacja ktora moze zbierac pieniądze. Wina konserwatora jest ze widzac co sie dzieje nie znalazl innych rozwiazan prawno formalnych. Zbierac każdy moze ale zbiorki poubliczne do puszki to koniecznosc zarejstrowania takiej zbiórki i zorganizowanie wolontariuszy.
  Zaniechania konserwstora nie wystawiaja mu najlepszego swiadectwa. Na co czekal przez ten czas, na telefon? Haha.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Prokurator Robert Scurvy

  A jakie to sa przyczyny formalne, ktore sie pojawily wraz z nowa wladza?
  Wszak w miedzyczasie konserwator sie nie zmienil ani tym bardziej prawo w tym zakresie. Ot zwykla nieudolnosc.
  W niezaleznej prasie jest wiecej na ten temat, hehe

  No votes yet.
  Please wait...
  • Nie potrafili wybrać nowego zarządu przed zakończeniem kadencji starego.Nieudolność oczywista.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA