REKLAMA
,
Nie porzuca się przyjaciela, bo wakacje…
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wakacje to najgorszy czas dla zwierząt domowych. Latem są najczęściej porzucane i krzywdzone. Policjanci przypominają, że porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem.

Reklama

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę – czytamy w ustawie o ochronie zwierząt.

Ale prawo prawem, a życie życiem. Policjanci każdego roku w wakacje zwracają uwagę na zjawisko porzucania zwierząt, najczęściej psów i kotów. Dzieje się tak, bo nie przemyśleliśmy decyzji o posiadaniu zwierzęcia, brakuje nam wiedzy, jak należy się nim opiekować i jakie mamy w związku z tym obowiązki.
Zwierzęta są niejednokrotnie kupowane jako prezent. Początkowa radość i zachwyty obdarowanego znikają, gdy zwierzę dorasta i zaczyna sprawiać kłopoty. A kiedy przychodzą wakacje, domowi pupile stają się zbędni. I wtedy właściciel, który nie może lub nawet nie stara się znaleźć opieki, wywozi zwierzę i porzuca.

Tymczasem porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem. A to już przestępstwo.

Policjanci apelują:

Jeżeli widzimy, że ktoś porzuca zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki i nikt do niego nie zagląda, zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda, powinniśmy zawiadomić Policję, Straż Miejską, czy inne odpowiednie służby.

Warto też wiedzieć o „Zielonej strefie”. To policyjna inicjatywa, która powstała z myślą o ochronie zwierząt i środowiska naturalnego. Tutaj znajdziemy adresy e-mailowe, na które możemy zgłaszać informacje o przypadkach znęcania się nad zwierzętami.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA