REKLAMA
,
Nie spieszy nam się na emeryturę
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Więcej niż co trzecia osoba pracuje po ukończeniu wieku emerytalnego – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Taki trend utrzymuje się już od trzech lat. Nie zmieniła tego pandemia.

Reklama

W ostatnich trzech latach wiele osób odraczało moment przejścia na emeryturę i nadal były aktywne zawodowo.

Dłuższa praca korzystnie wpływa na wysokość świadczenia. Przełożenie decyzji o zakończeniu pracy o rok pozwala otrzymać wyższą emeryturę nawet o 10-15 proc. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W 2017 roku, zaraz po ukończeniu wymaganego wieku, na emeryturę przeszło ponad 88 proc. uprawnionych. Pozostali odroczyli emeryturę o kilka miesięcy lub więcej.

Odsetek osób, które opóźniają przejście na świadczenie z ZUS, po raz pierwszy zwiększył się znacząco w 2018 roku. Od tamtego czasu utrzymuje się na podobnym poziomie i nie zmieniła tego nawet pandemia.

W ubiegłym roku ponad 62 proc. uprawnionych przeszło na świadczenie dokładnie po ukończeniu wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat – dla mężczyzn). Co czwarta osoba (niemal 25 proc.) złożyła wniosek w ciągu mniej niż roku od osiągnięcia wieku emerytalnego, a około 13 proc. przeszło na emeryturę jeszcze później – co najmniej rok od nabycia uprawnień. Wyraźnie częściej na opóźnienie emerytury decydowały się kobiety.

W połowie 2017 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził usługę doradców emerytalnych. Wyjaśniają zasady przyznawania świadczeń.

Tłumaczą, od czego zależy wysokość emerytury, a także obliczają przy pomocy kalkulatora emerytalnego wysokość świadczenia prognozowanego dla danej osoby. Pokazują także, jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć, wpłynie na emeryturę – podkreśla prezes ZUS.

Z pomocy doradców można skorzystać w każdej terenowej placówce ZUS. W czasie pandemii Zakład zachęca do kontaktu z doradcami drogą elektroniczną. Można z nimi porozmawiać także w trakcie e-wizyty (wideorozmowy przez internet) albo poprosić o przesłanie prognozy emerytury przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • PiS wyznacza nowy trend na starych wzorcach sprawdzonych w komunie: wszystko dla ludu ale najpierw dla nas.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Jest to światowy trend że przedłuża się okres aktywności zawodowej a nie obniża jak w Polsce.
  Żyjemy dłużej i znacznie później się starzejemy. Czy to takie dziwne ?

  No votes yet.
  Please wait...
  • A pis wbrew obiektywnym trendom,czy to kogoś dziwi.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA