REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Waszym zdaniem: nie tak miało być…
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Spore emocje wzbudził nasz materiał poświęcony pierwszym rozstrzygnięciom w sprawie budżetu obywatelskiego w roku przyszłym. Nie jesteście zadowoleni z projektów, które zostaną poddanie głosowaniu. Tak samo jak my, żałujecie tych, które zostały odrzucone.

Reklama

Wasze głosy są zbieżne z naszą opinią. Budżet obywatelski traci swoje walory. Wydaje się, że coraz mniej w nim partycypacji, a coraz więcej manipulacji.

Joanna: Ech! Pamiętam pierwsze zadania Budżetu Obywatelskiego: ścianka wspinaczkowa, drążki w parku, ściana dla graficiarzy, place zabaw z domkami, miejscami do gier, ławeczki dla seniorów, park dla psów… Co się z nimi stało? Codzienność – zaniedbane chodniki, ubytki w drogach…
Skoro samorząd nie potrafi sobie poradzić z podstawowymi inwestycjami sam, skoro to MY mieszkańcy musimy wskazać najważniejsze problemy i to MY musimy zdecydować co wyremontować w tym roku, to podejmiemy tę decyzję. To jest NASZA decyzja i NASZE – obywatelskie pieniądze. I nikt nam nie wmówi, że samorząd zrobił coś dla nas, bo to MY zdecydowaliśmy. Budżet Obywatelski jest NASZ, NASZE decyzje, NASZA odpowiedzialność, ale i NASZE sukcesy.

Leon: Urzędnicy są już (?) zmęczeni BO. Ja też zmęczony jestem takimi zadaniami. Prysnęła jak bańka mydlana inicjatywa i pomysłowość mieszkańców, a szkoda.
Wierny: Władza w Chełmie od zawsze była przeciwna tym pomysłom. Ale jak się okazały sukcesem społecznym to sobie ordery przypięła. Joanna ma rację że trzeba wybierać najlepsze projekty i dbać o te wyjątkowe pomysły bo po to BO był wymyślony.
Sylwek: Ludziska trzeba się cieszyć z tych zgłoszonych projektów. Ważne że duch w Chełmianach nie umarł mimo gaszenia go przez Fisz na każdym kroku.
Robert: Miasto wycięło te projekty, których nie chce realizować. Bo samo uzasadnienie „zweryfikowane negatywnie” to niechlujstwo i nieszanowanie ludzi.
Anka: Czy jest jakaś definicja projektu inwestycyjnego? Bo ja nie mogę znaleźć. Może ktoś podpowie.
Marian: To wielki skandal że pani Fisz wycięła te ciekawe projekty. Ławeczka dla seniora i child’s box to powiew świeżości w konkursie.

Nie tylko o budżecie obywatelskim chcieliście rozmawiać.

Temat drobnych inwestycji poruszył również delikatną kwestię pozyskiwania funduszy unijnych. Pojawiły się przykłady wstydliwych zaniedbań.

kol27: To wstyd dla miasta, że w dzielnicy Śródmieście ktoś zgłosił projekt rewitalizacji skateparku lub placu zabaw dla dzieci w parku. Wszyscy w kraju robią to z unijnych funduszy tylko trzeba umieć pisać wnioski o dofinansowanie. Tutaj w Chełmie są gigantyczne zaległości w tej sprawie. Naprawa chodnika czy dziurawej jezdni to przecież obowiązek władz miasta a nie społeczeństwa. Ciekawe co oni robią skoro są tak wieloletnie zaniedbania w infrastrukturze drogowej. Gdzie nie pojedziesz to jest duże prawdopodobieństwo, że urwiesz koło. Parking na przeciwko UM jest rzeczywistym odzwierciedleniem jakości władz miasta.

Pojawiła się także dobra rada dla uczestników dyskusji

Rom: Jak jaśniepaństwu się nie podoba u nas, to się wyprowadźcie. Nikt za wami nie będzie płakał.

***

Głosowanie na projekty zgłoszone w ramach budżetu obywatelskiego rozpoczyna się 2 i potrwa do 7 października. Nowością jest możliwość głosowania przez internet. Jak głosować dowiecie się tutaj. W tym roku po raz pierwszy głosujemy na projekty dla poszczególnych osiedli. W Chełmie mamy ich dziesięć. Na każde przypada 250 tys. zł. Szczegółowy regulamin.

Przypomnijmy, że Budżet Obywatelski (partycypacyjny) w Chełmie został wdrożony w roku 2014 za sprawą Chełmskich Organizacji Pozarządowych i Inicjatywy Obywatelskiej „Nasz Chełm”. Udało się to zrobić dzięki jedynej dotychczas skutecznej akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały Rady Miasta.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • I ja tylko mam wątpliwości?

  No votes yet.
  Please wait...
 • A co na to wszystko miasto. Gdzie jest rzecznik? Może Pani Fisz się wypowie?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Wszelkie takie inicjatyw zawsze będą wywoływały emocje bo każdy ma swoją wizję otaczającego świata i różne potrzeby. Jedni chcą mieć ławkę, drudzy równy chodnik czy ulicę, a kolejni plac zabaw dla psów, więc wszystkich pogodzić się nie da i zawsze ktoś będzie niezadowolony. Nie spinajcie się tak, więcej luzu.
  P.S. Mam pytanie do urzędników od budżetu: w przyszłym tygodniu głosowanie na zadania na rok 2018, tymczasem w rejonie 4 (osiedle Słoneczne) nie zostało jeszcze zrealizowane zadanie z roku bieżącego (budowa muru oporowego i chodnika przy ul. Orląt Lwowskich) i nic nie wskazuje na to by do końca roku udało się z nim uporać ( po dwóch przetargach najtańsze oferty przekraczały zakładany budżet o ponad 100 000 zł). Co w takim przypadku stanie się z tymi pieniędzmi (250 000 zł), „rozpłyną się” w głównym budżecie czy może zasilą kwotę na przyszłoroczne zadania w tym rejonie? Moim zdaniem potrzebne są zmiany w regulaminie BO, tak by po 3 nierozstrzygniętych przetargach próbować realizować kolejne zadanie z listy (wg liczby głosów). A odnośnie samych przetargów to zastanawiam się czy istnieje taka możliwość żeby to wyglądało tak, że po drugim nierozstrzygniętym w trzecim firmy licytowały by się nie na kwoty tylko na zakres wykonanych robót (np. mamy 250 000 zł i pytamy firmy która zrobi więcej za tą kwotę, zakładając jakieś minimum prac). Może ktoś z redakcji poruszyć te kwestie z ludźmi z UM. Z góry dziękuję.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Znowu będą się mnie czepiać,ale trudno.Od lat piszę i mówię-mniej emocji z tym BO,bo to tylko 1%,a problem w całym budżecie miasta.Symbolem „umiejętności” jest realizacja ronda na Oblonskiej,zapomnieli o kruszywie.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama