REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Nie taka słaba płeć…
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców, patrolują ulice, wspierają ofiary przemocy i pracują z młodzieżą. Policjantki. Albo wstępują do WOT. Przy okazji 8 marca parę słów o Paniach, które lubią wyzwania.

Reklama

Na Lubelszczyźnie służbę w Policji pełni 754 funkcjonariuszki, blisko 900 kobiet zatrudnionych jest na stanowiskach cywilnych. Każdego dnia w pracy zakładają mundur. Podczas służby patrolują ulice, podejmują interwencje, ścigają piratów drogowych i groźnych przestępców. Pracują przy rozpracowywaniu i ustalaniu sprawców przestępstw kryminalnych i gospodarczych. Uczestniczą w zabezpieczeniach imprez masowych, konwojują zatrzymanych, wspierają ofiary przemocy oraz pracują z młodzieżą.  Policjantki doskonale odnajdują się i realizują w każdej ze służb: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej.

Na pytanie skąd pomysł na pracę w Policji zdecydowana większość odpowiada, że to spełnienie ich marzeń.  Kiedy koleżanki w dzieciństwie chciały być modelkami lub aktorkami, one pragnęły pomagać innym.  Teraz realizują swoje marzenia i wiedzą, że służba jest bardzo ciekawa i przynosi satysfakcję.  Z jednej strony satysfakcja, z drugiej ogromne zaangażowanie. Policjantką jest się całą dobę, to zawód, który wymaga wielu wyrzeczeń i dyspozycyjności.

***

W Wojskach Obrony Terytorialnej jest obecnie ponad 2000 kobiet. Każda jest inna, ale wszystkie mają jeden cel – chcą bronić swoich najbliższych.

Kobiety były i są ważną częścią Sił Zbrojnych. Są także nierozerwalną częścią „teamu” WOT. Kobiety od zawsze współtworzyły polską amię. Największy ich udział w walkach miał miejsce w czasie II wojny światowej, w ramach działalności Armii Krajowej. Postawy ówczesnych kobiet, które walczyły o wolną Polskę, do dziś stanowią inspirację i motywują do działania żołnierki, które obecnie są w szeregach OT. Przykładów takich kobiet jest w historii wiele, jednak jedna z nich jest szczególnie ważna dla Formacji. Gen. bryg. Elżbieta Zawacka ps. „Zo”, żołnierz KG ZWZ-AK, Powstaniec Warszawski, jedyna kobieta pośród 316 cichociemnych, a od lutego br. patronka 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT. Jest to pierwsza i obecnie jedyna kobieta wśród patronów brygad OT.

Obecnie w szeregach WOT służy ponad 2000 kobiet. Na Lubelszczyźnie, w 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 400 kobiet. Liczba kobiet w WOT, w okresie ostatniego roku, zwiększyła się aż trzykrotnie. Taki wzrost wskazuje na bardzo duże zainteresowanie służbą wśród pań. Kobiety często podkreślają, że dzięki odpowiedniemu zorganizowaniu służby mogą zachować balans w życiu zawodowym i osobistym i bez problemu łączyć je ze służbą na rzecz Ojczyzny. Panie w WOT stanowią już 13 % całej Formacji. Jest to najwyższy odsetek kobiet należących do Formacji w całych Siłach Zbrojnych RP.

***

Wszystkim Paniom, nie tylko tym w mundurach, redakcja chelmski.eu składa serdeczne życzenia sukcesów w życiu osobistym i w pracy. Samych szczęśliwych dni!

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama