REKLAMA
,
Od niedzieli obowiązują nowe przepisy emerytalne
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

1 października weszła w życie reforma przywracająca wiek emerytalny sprzed 2013 roku. Kobiety mogą przejść na nią wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat.

Do 25 września złożono już 176 tysięcy wniosków emerytalnych – powiedziała radiowej,,Jedynce” minister pracy Elżbieta Rafalska. Według danych ZUS, z nowych przepisów w skali kraju, może skorzystać łącznie około 330 tysięcy osób (82% uprawnionych).

Reklama

Jak wygląda zainteresowanie w naszym regionie? Przez cały miesiąc do placówek Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju wpłynęły w sumie 2282 wnioski o przyznanie emerytury, z tego 1768 wniosków dotyczyło emerytury w wieku 60/65 lat. Najwięcej klientów odwiedziło instytucję w pierwszych dniach września.

Zainteresowanie emeryturami w wieku 60/65 lat jest jednak znacznie większe niż to wynika ze złożonych do tej pory wniosków. Ogromna grupa osób w ubiegłym miesiącu przyszła do ZUS po informacje i wyjaśnienia w sprawach emerytalno-rentowych. W skali Oddziału ZUS w Biłgoraju we wrześniu było to prawie 16 tysięcy klientów – komentuje Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Osiągnąłeś wiek emerytalny i zamierzasz przejść na emeryturę?

Musisz wiedzieć, że nie trzeba mieć określonego stażu ubezpieczeniowego – liczą się przede wszystkim środki na Twoim koncie emerytalnym w ZUS.  Emeryturę możesz otrzymać z urzędu lub na swój wniosek.  Jak go złożyć? Najwygodniej będzie przez internet – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Jeśli chcesz złożyć wniosek w ten sposób, musisz mieć swój profil na PUE ZUS. (Tutaj instrukcja). Wniosek możesz zanieść również do każdej placówki ZUS oraz wysłać pocztą. Wzór znajdziesz na stronie www.zus.pl w zakładce Wzory formularzy.

Więcej szczegółowych informacji na tej stronie.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA