REKLAMA
,
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Najlepsi potrafili pozyskać ponad 10 tys. zł na każdego mieszkańca. Kilkadziesiąt samorządów przekroczyło 4 tys. zł, najsłabsi zdobyli kilkanaście złotych per capita. „Wspólnota” publikuje ranking pozyskania środków unijnych przez samorządy w latach 2014–2019. Jak w tym rankingu wypada Chełm?

Reklama

Przygotowany przez „Wspólnotę” ranking obejmuje wartość wszystkich dotacji unijnych pozyskanych przez samorządy w latach 2014–2019 (bieżąca perspektywa finansowa). W przypadku miast na prawach powiatu, a więc także Chełma do tej kwoty autorzy (Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska) dodali także dotacje, jakie pozyskały miejskie spółki. Ostateczny wynik w rankingu podawany jest w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

Środki unijne faktycznie, a nie tylko deklaratywnie, stwarzają szansę na podejmowanie znaczących działań rozwojowych przez samorządy położone w słabiej rozwiniętych częściach kraju. Regionalna polityka Unii Europejskiej ma znaczenie dla wyrównywania szans rozwojowych – piszą autorzy rankingu.

I rzeczywiście z tego zestawienia wynika, że najbiedniejsze regiony naszego kraju czyli tzw. Polska Wschodnia bardzo tę możliwość wzięły do serca. Samorządy wszystkich szczebli zlokalizowane w pięciu województwach tej części kraju (podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie) zdecydowanie przewodzą w swoich kategoriach.

Nas oczywiście najbardziej interesuje kategoria „miasta na prawach powiatu”. Bezapelacyjnie wygrywa tu podkarpackie Krosno. Samorząd i podległe mu spółki zdobyły ponad 4,9 tys. zł unijnego dofinansowania na głowę każdego mieszkańca miasta. Na przeciwległym biegunie ulokowały się Mysłowice. Tam ta kwota ledwie przekroczyła 420 zł.

A Chełm? Niestety, nie da się powiedzieć zbyt wiele dobrego na temat osiągnięć naszego miasta. Możemy bowiem pochwalić się pozyskaniem zaledwie nieco ponad 750 zł na głowę każdego chełmianina. To zaledwie 15% tego, co zyskało Krosno i 38% pieniędzy, które zasiliły kasę Zamościa (ponad 1,97 tys. zł na głowę). Ostatecznie Chełm zajął mało zaszczytne 43. miejsce w rankingu  (na 48 miast na prawach powiatu – bez miast wojewódzkich). Wspomniany Zamość jest na miejscu 14, a Biała Podlaska na 35 (prawie 1 tys. na głowę mieszkańca).

Jak radzą sobie sąsiedzi

Spójrzmy jeszcze na osiągnięcia powiatu chełmskiego (ziemskiego) i gminy Chełm. Powiat pozyskał 580 zł na głowę swojego mieszkańca, co dało mu 17 pozycję wśród 314 pozostałych. Na uwagę zasługuje wysoka czwarta pozycja powiatu włodawskiego, który z kasy unijnej zagarnął prawie 1090 zł na mieszkańca.
310. lokatę zajęła w swojej kategorii gmina Chełm. Można pomyśleć – daleko, ale warto pamiętać, że ranking obejmuje 1538 samorządów. Pozyskane pieniądze w przeliczeniu na głowę mieszkańca to prawie 1680 zł. W tej części rankingu są też gminy, które nie pozyskały nawet złotówki.

Napisz komentarz
 • 2014-2019 czyli de facto widzimy tu efekty rządów poprzedniczki. Wstyd.

 • Jak się pisze projekty które można powiesić na kołku w kiblu to tak to jest.

 • No to jest zmiana…

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  Wyboista droga do sprzedaży MPEC
  REKLAMA