REKLAMA
,
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Najlepsi potrafili pozyskać ponad 10 tys. zł na każdego mieszkańca. Kilkadziesiąt samorządów przekroczyło 4 tys. zł, najsłabsi zdobyli kilkanaście złotych per capita. „Wspólnota” publikuje ranking pozyskania środków unijnych przez samorządy w latach 2014–2019. Jak w tym rankingu wypada Chełm?

Reklama

Przygotowany przez „Wspólnotę” ranking obejmuje wartość wszystkich dotacji unijnych pozyskanych przez samorządy w latach 2014–2019 (bieżąca perspektywa finansowa). W przypadku miast na prawach powiatu, a więc także Chełma do tej kwoty autorzy (Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska) dodali także dotacje, jakie pozyskały miejskie spółki. Ostateczny wynik w rankingu podawany jest w przeliczeniu na głowę mieszkańca.

Środki unijne faktycznie, a nie tylko deklaratywnie, stwarzają szansę na podejmowanie znaczących działań rozwojowych przez samorządy położone w słabiej rozwiniętych częściach kraju. Regionalna polityka Unii Europejskiej ma znaczenie dla wyrównywania szans rozwojowych – piszą autorzy rankingu.

I rzeczywiście z tego zestawienia wynika, że najbiedniejsze regiony naszego kraju czyli tzw. Polska Wschodnia bardzo tę możliwość wzięły do serca. Samorządy wszystkich szczebli zlokalizowane w pięciu województwach tej części kraju (podkarpackie, lubelskie, świętokrzyskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie) zdecydowanie przewodzą w swoich kategoriach.

Nas oczywiście najbardziej interesuje kategoria „miasta na prawach powiatu”. Bezapelacyjnie wygrywa tu podkarpackie Krosno. Samorząd i podległe mu spółki zdobyły ponad 4,9 tys. zł unijnego dofinansowania na głowę każdego mieszkańca miasta. Na przeciwległym biegunie ulokowały się Mysłowice. Tam ta kwota ledwie przekroczyła 420 zł.

A Chełm? Niestety, nie da się powiedzieć zbyt wiele dobrego na temat osiągnięć naszego miasta. Możemy bowiem pochwalić się pozyskaniem zaledwie nieco ponad 750 zł na głowę każdego chełmianina. To zaledwie 15% tego, co zyskało Krosno i 38% pieniędzy, które zasiliły kasę Zamościa (ponad 1,97 tys. zł na głowę). Ostatecznie Chełm zajął mało zaszczytne 43. miejsce w rankingu  (na 48 miast na prawach powiatu – bez miast wojewódzkich). Wspomniany Zamość jest na miejscu 14, a Biała Podlaska na 35 (prawie 1 tys. na głowę mieszkańca).

Jak radzą sobie sąsiedzi

Spójrzmy jeszcze na osiągnięcia powiatu chełmskiego (ziemskiego) i gminy Chełm. Powiat pozyskał 580 zł na głowę swojego mieszkańca, co dało mu 17 pozycję wśród 314 pozostałych. Na uwagę zasługuje wysoka czwarta pozycja powiatu włodawskiego, który z kasy unijnej zagarnął prawie 1090 zł na mieszkańca.
310. lokatę zajęła w swojej kategorii gmina Chełm. Można pomyśleć – daleko, ale warto pamiętać, że ranking obejmuje 1538 samorządów. Pozyskane pieniądze w przeliczeniu na głowę mieszkańca to prawie 1680 zł. W tej części rankingu są też gminy, które nie pozyskały nawet złotówki.

Napisz komentarz
 • 2014-2019 czyli de facto widzimy tu efekty rządów poprzedniczki. Wstyd.

 • Jak się pisze projekty które można powiesić na kołku w kiblu to tak to jest.

 • No to jest zmiana…

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  Zapal znicz dla medyka
  Zapal znicz dla medyka
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  REKLAMA