REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
NIK: PRZEJŚCIA GRANICZNE POTRZEBUJĄ ZMIAN
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Przejścia graniczne mogą być zarządzane taniej i efektywniej. Jednak żeby tak było, trzeba zmienić sposób ich finansowania i utrzymania. Zdaniem NIK służby graniczne powinny kupować sprzęt z własnych środków, a nie prosić o to wojewodów.

NIK skontrolował jak funkcjonują i są finansowane przejścia graniczne w województwie lubelskim. Okazało się, że mimo zainwestowania ponad 220 mln złotych na poprawę ich funkcjonowania nie udało się sfinansować nawet połowy zamówień Służby Celnej na sprzęt kontrolny i urządzenia techniczne.

Mimo tego, przejścia graniczne funkcjonowały sprawnie. Było to możliwe dzięki Ministerstwu Finansów i Izbie Celnej, które sfinansowały większość urządzeń do kontroli i sprzętu. NIK prognozuje, że jeżeli ta sytuacja się nie zmieni, to kontrola na przejściach granicznych będzie mniej skuteczna. Żeby temu zapobiec, służby powinny mieć możliwość samodzielnego zakupowania sprzętu, z pominięciem wojewody. W związku z tym potrzebne są zmiany w prawie, które pozwolą na przeniesienie części obowiązków wojewodów na graniczne służby kontrolne. Chodzi przede wszystkim o zaopatrywanie służb w specjalistyczne urządzenia techniczne i przenośny sprzęt kontrolny. Umożliwi to bardziej efektywne wydatkowanie pieniędzy i poprawi skuteczność kontroli granicznej.

NIK jest również zdania, że należy zwiększyć środki na zakup nowych urządzeń i sprzętu dla służby celnej, bo nie nadają się one do dalszej pracy. Same tylko urządzenia RTG służące do prześwietlania pojazdów i bagażu są zużyte w niemal w stu procentach, a wkrótce staną się niezdatne do użytku i prowadzenia kontroli. Z raportu NIK wynika, że Zarządowi Obsługi Przejść Granicznych brakuje też pieniędzy na naprawę i utylizację sprzętu. Dlatego nienadające się do naprawy i niedziałające od 4-5 lat dwa urządzenia RTG do prześwietlania samochodów ciężarowych nadal pozostają w terminalu samochodowym w Koroszczynie.

W opracowanym dokumencie NIK proponuje zwolnienie wojewody z obowiązku zakupu i utrzymania urządzeń służb granicznych, a także wnioskuje o zwiększenie środków na nowy sprzęt dla Służby Celnej do kontroli na przejściach granicznych.

logomin

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*