REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Niższy podatek = wyższa emerytura i renta
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Uwaga emeryci i renciści: od października zmienia się stawka podatku dochodowego dla osób z rocznym dochodem do 85 528 zł. Zmienia się więc również miesięczna zaliczka na podatek dochodowy. Zysk dla klientów ZUS to od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Od 1 października stawka podatku dochodowego dla osób uzyskujących dochód do 85 528 zł rocznie zmniejsza się z 18 do 17 procent. Z obniżonej stawki skorzystają wszyscy, którzy opłacają i rozliczają podatek dochodowy na ogólnych zasadach, czyli także emeryci i renciści.

– Klienci ZUS odczują skutki tej zmiany już w świadczeniu wypłaconym za październik – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w woj. lubelskim. – Emerytura lub renta będzie wyższa od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie, czyli od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali roku.

Dzięki obniżeniu stawki podatkowej, osoby otrzymujące najniższe gwarantowane przez państwo świadczenie, czyli 1100 zł brutto (935 zł netto), zyskają „na czysto” 8 zł, bo ich świadczenie netto wzrośnie do 943 zł.

ZUS automatycznie będzie stosował stawkę 17 proc. wobec wszystkich klientów z dochodem do 85 528 zł. Realna stawka w rocznym rozliczeniu podatku będzie natomiast wynosić 17,75 proc. Wynika to z wyliczenia: dziewięć miesięcy ze stawką 18 proc. i trzy miesiące ze stawką 17 proc. Klienci Zakładu mogą składać wnioski o rozliczanie dochodów uzyskanych w okresie od października do grudnia według stawki 17,75 proc.

Tabelkę pokazującą, jak obniżka stawki podatkowej wpłynie na przykładowe kwoty świadczeń wypłacanych przez ZUS znajdziecie tutaj: https://www.zus.pl/documents/10182/24154/Wyliczenie+kwoty+netto+od+10_2019.xlsx/6e5bca75-fe3d-cca1-97f4-d1aeabb27907

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*