REKLAMA
,
Noc Spadających Gwiazd w Chełmie. Koniecznie musicie to zobaczyć!
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Już dzisiejszej nocy czeka nas niesamowite widowisko. Być może będzie to najbardziej efektowna Noc Spadających Gwiazd od lat. Deszcz perseidów warto oglądać w nocy z 11-go na 12-go sierpnia, wówczas spadających gwiazd będzie najwięcej. 

Reklama

Jak twierdzą eksperci w niebo należy spojrzeć między godziną 2 a 6. W tym czasie na niebie będzie można obserwować nawet 200 meteorów na godzinę. Jeśli dziś nie uda się Wam obejrzeć tego niesamowitego zjawiska, nie przejmujcie się. Ten największy deszcz meteorów od 2009 roku będzie miał dwa maksima roju. Kolejne przypada na noc z piątku na sobotę 12/13 sierpnia.

Noc Spadających Gwiazd – gdzie najlepiej oglądać zjawisko?

Przede wszystkim trzeba wyjechać z dala od sztucznego światła w miejsc, które nie przysłania nieba. Synoptycy zapowiadają, że w pierwszej połowie nocy chmur będzie niewiele, a warunki do obserwacji będą najlepsze. jednak musicie pamiętać o tym, by się ciepło ubrać. Służby meteo przewidują, że właśnie w naszym województwie będzie najzimniej tej nocy, bo zaledwie 6 stopni C.

Noc Spadających Gwiazd – czym są perseidy?

Najkrócej mówiąc jest to rój meteorów związany z kometą Swift-Tuttle. To największy znany obiekt przechodzący przez orbitę Ziemi .Ziemia co roku przecina orbitę komety, która w swojej wędrówce wokół Słońca pozostawia masę pyłu i nieco większych drobin. Noce 11 i 12 sierpnia to okres kiedy Ziemia najbardziej zagłębia się w to skupisko pozostałości po przelocie komety. I wtedy to właśnie najwięcej z nich wchodzi w naszą atmosferę. Kometa ma około 25 km szerokości, co odpowiada wielkości tej, przez którą wyginęły dinozaury. Ten kosmiczny obiekt co roku znajduje się w innej odległości od Ziemi. W 1990 roku był tak blisko, że świat obiegły plotki, że może uderzyć w nasza planetę. Nic takiego się nie stało, ale nie oznacza to, że nie może się zdarzyć w przyszłości. Według naukowców największe zbliżenie do Ziemi będzie w 2126 roku.

Noc Spadających Gwiazd – w które miejsce na niebie należy patrzeć?

Najprostszą metodą na zlokalizowanie początku deszczu meteorytów jest znalezienie Gwiazdozbioru Perseusza. Warto więc zwrócić uwagę na całe północno-wschodnie niebo. Gwiazdozbiór Perseusza w ciągu nocy stopniowo zwiększa wysokość nad horyzontem.

Noc Spadających Gwiazd – mapa oświetlenia Chełma wybierzcie miejsce do obserwacji najdogodniejsze dla siebie! Pamiętajcie im ciemniejszy kolor, tym lepiej widać gwiazdy. Więcej map znajdziecie na: www.lightpollutionmap.info

Noc Spadających Gwiazd – jeśli uda się Wam uchwycić to niesamowite zjawisko wyślijcie do nas zdjęcie! Z chęcią stworzymy galerię Waszych fotografii!! Nasz adres to: redakcja@chelmski.eu

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Trzeba zapytać JK kiedy przewiduje najbliższa Noc Spadających Gwiazd w samorządzie 😉
  cholera sam mam dylemat bo wybieram się do Australii ale chciałbym jeszcze w Polsce zobaczyć to fascynujące zjawisku astronomiczne 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
  • Ty wybywasz,a my zostajemy z tym cyrkiem.

   No votes yet.
   Please wait...
 • A kiedy spadną pseudogwiazdy chełmskiej pseudopolityki?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA