REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Nowa aplikacja I LO
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2015-01-17 123027Młodzi i uzdolnieni uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie nie marnują czasu na działanie. Marek Choiński, uczeń klasy 1F zajął się programowaniem.- Mija 3 rok odkąd programuję. Na początku był to C++. Zaprogramowałem kilka gier z różnym skutkiem. Przed wakacjami zająłem się Javą i zacząłem pisać programy na Androida.- oznajmia nam Marek. To on jest twórcą nowej i udoskonalonej aplikacji I LO. 

Reklama

Sylwia Kędzierawska: Skąd pomysł na stworzenie takiej aplikacji skoro podobna jest już w obiegu?Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2015-01-17 123042
Marek Choiński: Kiedy przyszedłem do liceum, pojawiła się oficjalna aplikacja mobilna i bardzo mnie zafascynowała. Zaciekawiło mnie, czy dałbym radę zrobić coś po dobnego. Wcześniej, zanim w ogóle dowiedziałem się o projekcie Samorządu Uczniowskiego czytałem przez wiele godzin wytyczne Google jak projektować aplikacje. Pojawił się tzw. Material Design, w którym  wszystko jest nastawione na prosty, ale przyjemny wygląd aplikacji i wygodę użytkownika. Chciałem coś zaprogramować w takim stylu, ale nie było nic ciekawego. Siadłem więc do komputera i po kilku godzinach pierwsze szkice były już gotowe. Pokazałem je moim kolegom. Podobnie jak ja, uznali, że wygląda… beznadziejnie. Było wtedy około dwudziestej. Byłem zdenerwowany, w końcu trochę nad tym pracowałem. Pomyślałem, że jeżeli coś robię musi być jak najdoskonalsze. Siedziałem prawie do północy i wtedy nauczyłem się większości rzeczy jakie powinienem umieć, jeżeli chodzi o podstawy designu nowej ideologii Google… i to w praktyce! Pokazałem jeszcze raz szkic, tym razem z odświeżonym wyglądem. Spotkałem się z bardzo pozytywną opinią. Założyłem grupę na facebooku, w której na bieżąco konsultowałem się z kolegami z mojej klasy i kilkoma zaufanymi znajomymi jak właściwie całość powinna wyglądać i działać.

S.K: Jakie udoskonalenia posiada aplikacja?
M.CH: Przede wszystkim chciałem wyeliminować kilka problemów, z którymi napotkałem się podczas użytkowania aplikacji oficjalnej – była dla mnie trochę za wolna i potrzebowała dostępu do Internetu. Wierzę, że naprawią to jak znajdą czas. Zdałem sobie sprawę, że plan trzeba sprawdzać czasem nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do Internetu. U mnie plany są wbudowane i nie trzeba mieć włączonego internetu by korzystać z aplikacji. Okazało się, że wprowadzenie funkcji „Mój plan” było w pewien Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2015-01-17 123040sposób przełomowe. Sprawdzenie planu lekcji zajmuje 3 razy krócej czasu względem aplikacji oficjalnej. A to dopiero początek. Zamierzam skrócić czas sprawdzenia tegoż planu do 0 sekund. Przy programowaniu od zera tej aplikacji spotkałem się z wieloma problemami, zarówno prostymi i tymi bardziej skomplikowanymi. Często się zdarzało, że pomocy musiałem szukać pomocy na anglojęzycznych stronach. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru wielu motywów. Nowością jest możliwość porównania jednego planu z drugim.

S.K:  Jak społeczność I LO przyjęła informację o twoim pomyśle? Czy po stworzeniu aplikacji spotkałeś się z większym poparciem czy odrzuceniem?
M.CH: Przy tworzeniu spotkałem się z naprawdę ogromnym entuzjazmem otoczenia. Dzięki kilku osobom, którzy mnie wspierali ta aplikacja wygląda tak, jak powinna. Jeżeli chciałbym wymienić wszystkich, którzy mi pomogli i jak bardzo przyczynili się do stworzenia aplikacji musiałbym mówić bardzo długo. Informację o tych osobach można znaleźć w funkcji Podziękowania. Warto zapoznać się z tą listą. Są tam naprawdę wspaniali i utalentowani ludzie. Doszło do tego, że nawet mój ośmioletni brat Sebastian pomagał mi jak mógł. Sam zaczął programować z dobrym skutkiem, gdy zacząłem pracować nad całością. Ponadto prowadzi własny kanał na Youtube, który nazywa sie MrShackerPL. Był dużym wsparciem w czasie pracy i mu szczerzę dziękuję. Poza tym moja siedmioletnia siostra Anastazja co chwilę zaglądała mi przez ramię co takiego robię podczas projektowania i teraz ciągle rysuje i to naprawdę bardzo ładnie. W ogóle moja rodzina, a szczególnie rodzice posiadali duży entuzjazm i cierpliwość wobec mojej pracy nad tym projektem i pomagali mi (i wciąż pomagają, nawet jeżeli chodzi o zakup konta Google Play) jak mogli na każdym etapie tworzenia. Trudno wyrazić mi teraz wdzięczność do wszystkich, którzy mi pomogli. Niektórzy nawet nie wiedzą, że mi pomogli, gdyż są anonimowymi programistami z Internetu, którym nawet nie mam szansy podziękować. Jeszcze raz polecam zajrzeć do funkcji Podziękowania, która jest dostępna także na stronie aplikacji.

S.K: Musiałeś poświęcić dużo czasu i wiele wkładu pracy by stworzyć i wprowadzić w obieg aplikację.
M.CH: Stworzenie aplikacji zajęło mi około 3 miesiące. Spędziłem łącznie około 150 godzin nad designem i kodem aplikacji. Doliczam jeszcze czas spędzony na tworzeniu strony promującej. A właściwie dwóch, bo wersja mobilna strony jest oddzielnym projektem. Nad samą ikoną spędziłem… 3 godziny. To mój pierwszy tego typu projekt i chciałem, żeby było idealnie. Kilka dni temu doszedłem do wniosku, że może komuś jeszcze się przyda ta aplikacja i ją udostępniłem na facebooku. O dziwo spotkała się z dużym, bardzo pozytywnym zainteresowaniem. Założyłem konto na Ask.fm, gdzie użytkownicy mogą zadawać mi pytania i propozycje nowych rozwiązań.Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2015-01-17 123048

S.K: Porozmawiajmy teraz o wydatkach. Czy poniosłeś jakieś koszty związane z włączeniem aplikacji do obiegu?
M.CH: Na stworzenie aplikacji nie wydałem ani grosza. Co prawda niedługo zakupię dostęp do Google Play za 25$, co przy dzisiejszym dosyć niekorzystnym kursie daje około 100 zł. Dzięki temu będę mógł w przyszłości łatwiej wstawiać moje projekty i udostępniać je innym. Pojawi się tam także Alternatywny Czarniecki, gdyż uważam, że czeka go jeszcze wiele udoskonaleń, dzięki propozycjom zgłaszanym przez użytkowników.

Marek spotyka się z wieloma pozytywnymi opiniami dotyczącymi jego pomysłu i działania aplikacji. Na stronie ask.fm jest dużo pozytywnych komentarzy.- Gratuluję. Świetna aplikacj
a, która designem i łatwością w operowaniu jest dużo lepsza od oficjalnej. Naprawdę duży szacun, że będąc w pierwszej klasie udało Ci się zrobić tak dobrą aplikację, tak trzymaj.- oznajmił jeden z fanów aplikacji.

Link do strony Alternatywnego Czarnieckiego: KLIK

Przechwytywanie w trybie pełnoekranowym 2015-01-17 123056

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • A i jeszcze jedno. Macie tu zawalone reklamami 🙂

  No votes yet.
  Please wait...
 • Siema, to ja jego brat, zapraszam do subowania mojego kanału.
  Link: https://www.youtube.com/channel/UCIz-QGgovufz3jdL5LmMJCg

  No votes yet.
  Please wait...
 • Mój brat ma własny kanał na Youtube. Z wdzięczności dla niego chciałbym go pokazać. Wszystko robi tam sam. Może komuś się spodoba.
  youtube.com/user/MrShackerPL

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama