REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Nowa metoda oszustów. Na bon turystyczny
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzenie od nas pieniędzy lub danych osobowych. To metoda „na bon turystyczny”. Nie dajmy się nabrać!

Przestępcy wykorzystują każdą okazję, aby wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Ostatnia metoda to “na Polski Bon Turystyczny”.
Oszuści wynajdują osoby, które mogą być rodzicami małoletnich dzieci. Sprawcy dzwonią do potencjalnych ofiar i podają się, np. za pracowników Ministerstwa Rozwoju. Zachęcają do skorzystania ze “specjalnej oferty na voucher urlopowy”. Informują przy tym, że warunkiem przysłania vouchera, jest wpłacenie na podane konto pieniędzy za dodatkowe 4 dni pobytu na wakacjach (rzekomo 3 dni są za darmo w ramach bonu).

Jeszcze inny sposób oszustwa opisują banki. Docierają tam sygnały, że oszuści proszą o zalogowanie się na stronie internetowej i wpłatę części kosztów wyjazdu. Co więcej, mogą przy tym prosić o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej lub danych karty płatniczej.

Uważajmy! Płatności bonem odbywają się wyłącznie wirtualnie. Szczegóły poznasz tutaj.

Policjanci przypominają, że:

  • nigdy, pod żadnym pozorem, nie ujawniamy danych umożliwiających zalogowanie się do bankowości elektronicznej (login, hasło),
  • wiarygodne i prawdziwe informacje na temat bonu turystycznego znajdują się na stronie bonturystyczny.gov.pl i oficjalnych stronach Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej,
  • pracownicy żadnego z ministerstw nie dzwonią do nikogo ze “specjalną ofertą” wypoczynku wakacyjnego,
  • Polski Bon Turystyczny przysługuje wyłącznie na dzieci do 18. roku życia; będzie można aktywować go samodzielnie w systemie PUE ZUS,
  • bon turystyczny nie będzie miał formy gotówkowej, środki nie będą wpłacane na konta rodziców. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez ZUS.

Pamiętajmy, że przestępcy uciekają się do różnych metod. Wymyślają wiarygodne historie, wysyłają maile i SMS-y, dzwonią, uciekają się do straszenia lub proszą o pomoc.

Zawsze przed podjęciem decyzji o przesłaniu jakichkolwiek pieniędzy, warto doradzić się innej osoby, dokonać sprawdzenia na oficjalnej stronie instytucji lub skorzystać z pomocy Policji.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*