REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Kompania Węglowa na granicy bankructwa. Co z kopalnią pod Chełmem?
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Kompania Węglowa, największa firma górnicza w Europie, pracująca dotychczas przy badaniach nad złożami węgla w okolicach Pawłowa, balansuje na krawędzi bankructwa. Firmy energetyczne z całego kraju odmówiły udziału w finansowaniu upadającego giganta, który w obecnej sytuacji zmuszony jest wycofać się z rozpoznawania złóż w tej okolicy. Perspektywa powstania kopalni w tym regionie jest jednak wciąż dosyć realna – koncesja Kompanii Węglowej zostanie przejęta przez rybnicką spółkę Węglokoks.

PD Co., nowoczesna polska spółka eksploracyjna wchodząca w skład grupy kapitałowej, na czele której stoi australijska Praire Mining Limited, zapewniła sobie wyłączną koncesję na budowę nowej kopalni węgla kamiennego na terenie Lubelskiego Zagłębia Węglowego.  Kompania Węglowa, która współpracowała z PD Co. przy rozpoznawaniu złóż, wykonała zaledwie kilka odwiertów w okolicach Pawłowa i ze względu na trudną sytuację finansową firmy od dawna podejrzewano, iż będzie ona zmuszona zaprzestać realizacji tych prac.

Do Urzędu Gminy wpłynęło pismo z Ministerstwa Środowiska, które potwierdza, że Kompania Węglowa nie będzie kontynuowała badań w ramach projektu – mówi wójt gminy Rejowiec, Tadeusz Górski. – Jej zadania przejmie rybnicka spółka Węglokoks. Zostaliśmy poproszeni o uwagi i spostrzeżenia w związku z perspektywą współpracy z kolejną spółką. W wiadomości zwrotnej do kilku ministerstw zapewniliśmy, że nasza gmina otwarta jest na wszelkie propozycje związane z rozwojem Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Węglokoks to prężnie działająca firma o dużym zasobie kapitałowym, mamy więc nadzieję, że współpraca z nimi będzie owocna dla obu stron – dodaje Górski

Wycofanie się Kompanii Węglowej nie oznacza jednak, że kopalnia nie powstanie. Według danych udostępnionych przez australijską spółkę zasoby węgla na terenie Lubelskiego Zagłębia ocenia się na 1,5 miliarda ton. Jest to poparte historycznymi danymi oraz dotychczasowymi badaniami prowadzonymi przez PD Co. we współpracy z Kompanią Węglową.

Według wyników badań, gminy Rejowiec, Rejowiec Fabryczny i Siedliszcze posiadają najlepszy jakościowo węgiel bezmetanowy – chwali wójt. – Mamy nadzieję, że budowa bezpiecznej kopalni w naszej okolicy przyczyni się do spadku bezrobocia i będzie impulsem dla młodych ludzi do pozostania w rodzinnych stronach i pracy na rzecz rozwoju całego makroregionu.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*