REKLAMA
,
Nowe obowiązki dla właścicieli psów
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Naszego ulubieńca trzeba na spacer „ubrać” w smycz i kaganiec. A jak zrobi kupę, to ją sprzątnąć. 10 kwietnia wchodzą w życie nowe przepisy dla właścicieli psów.

Reklama

Od 10 kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące opieki nad zwierzętami. Właścicielom psów grożą wyższe mandaty karne za wyprowadzenie zwierzęcia bez spełnienia przy tym wymogów bezpieczeństwa. Chodzi o rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. 

Nowe przepisy dotyczą wyprowadzania psów bez smyczy i bez kagańca, również podczas przewożenia ich w komunikacji miejskiej, a także niesprzątania po nich. Mandaty za te wykroczenia będą wynosiły od 50 do nawet 500 zł.
Kara może być jeszcze wyższa, jeśli pies należy do tzw. ras niebezpiecznych i stworzy zagrożenie dla przechodniów. Wtedy, w skrajnych sytuacjach, sprawa może znaleźć swój finał w sądzie.

Ustawodawca zaznacza, że w każdym regionie wysokość mandatów może być ustalana indywidualnie. Ze wspomnianych obowiązku zwolnione są jedynie osoby z niepełnosprawnością oraz funkcjonariusze, którzy mają pod opieką zwierzę pełniące służbę.

Tak więc z chełmskich ulic powinny zniknąć samotnie wałęsające się psy. Problem jest widoczny w wielu miejscach wmieście, zwłaszcza na osiedlach domków jednorodzinnych. Właściciele często wypuszczają psy z posesji bez żadnego dozoru. A te stanowią spore zagrożenie w ruchu drogowym, mogą być niebezpieczne dla dzieci lub innych zwierząt, wreszcie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w przypadkowych miejscach, np. na chodnikach. Czy wyższe mandaty to zmienią?

Innym problemem jest sprzątanie kup zostawianych przez psy. O problemie pisaliśmy wielokrotnie, m.in. tutaj. Tymczasem wielu właścicieli czworonogów jakby nie zdawało sobie sprawy, że sprzątanie kup pupila to ich obowiązek.

A w Chełmie jest z tym coraz łatwiej – przypomnijmy, w minionym roku w różnych punktach miasta stanęło osiem tzw. psich stacji, w których za darmo pobierzemy „psie pakiety” i jednocześnie zostawimy zużyte torebki w specjalnym pojemniku. Darmowe pakiety dla psów są zresztą cały czas dostępne także w Urzędzie Miasta – wydają je pracownicy Departamentu Komunalnego. Każdy zawiera 100 biodegradowalnych woreczków.

Dużą zmianę pod tym względem winna przynieść realizacja w Chełmie projektu „Budowa Systemu Selektywnej Zbiórki Odpadów”. Projekt zakłada bowiem rozwiązanie wielu bolączek miasta związanych z gospodarką odpadami. Miasto zyska m.in. 150 nowych pojemników na psie odchody.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • W końcu może znikną psie kupska na trawnikach i wałęsające się psy

  No votes yet.
  Please wait...
  • Problemem jest praca policji i straży.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Nie mam psa a kot s… gdzie chce.
  Spróbuj posprzątać po kocie, każdy ma jakąś mocna stronę.

  No votes yet.
  Please wait...
  • Moja ma sporą działkę do dyspozycji.

   No votes yet.
   Please wait...
 • Pastor a ty to raczej po swoim psie nie sprzątasz a i czytanie ze zrozumieniem nie jest twoją najmocniejszą stroną

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czy to ta słynna piątka dla zwierząt w okrojonej formie ?

  No votes yet.
  Please wait...
  • Problem jest prosty – ludzie,więcej wyobraź,a wiele przepisów nie będzie potrzebnych?

   No votes yet.
   Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA