REKLAMA
,
Nowi ochotnicy dołączyli do WOT
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

78 ochotników – mieszkańców województwa lubelskiego – w miniony weekend przekroczyło bramę jednostki wojskowej na Majdanku w Lublinie i rozpoczęło szkolenie podstawowe.

Reklama

Chęć sprawdzenia swoich sił, spełnienie młodzieńczych marzeń, kontynuacja rodzinnych tradycji, potrzeba pomagania innych lub też zwykła ciekawość wojska – to najczęstsze motywacje ochotników wstępujących w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej.

W minioną sobotę (13 marca) 78 mieszkańców Lubelszczyzny – a wśród nich studenci, pełnoletni uczniowie oraz osoby pracujące w różnych zawodach – rozpoczęło pierwsze w swoim życiu szkolenie wojskowe, tzw. „szesnastkę”. Ze względów bezpieczeństwa, wszyscy ochotnicy zostali wcześniej poddani testom na obecność wirusa SARS-CoV-2.

16-dniowe szkolenie

podstawowe obejmuje naukę podstawowych działań taktycznych. A także zasad posługiwania się bronią, strzelanie, udzielanie pierwszej pomocy, ewakuację rannego z pola walki, czy posługiwanie się mapą. Szkolenie kończy test nabytych umiejętności w formie tzw. pętli taktycznej. W ostatnim dniu szkolenia rekruci złożą przysięgę na sztandar 2 Lubelskiej Brygady OT. Odbędzie się 28 marca br. na terenie jednostki wojskowej w Lublinie. Po przysiędze żołnierzy czekają comiesięczne 2 -dniowe szkolenia, które planowane są głównie w dni wolne od pracy. Cały cykl szkolenia żołnierza OT trwa trzy lata.

Pełnienie tzw. terytorialnej służby wojskowej możliwe jest tylko w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej. Od najbardziej powszechnej w naszym kraju – zawodowej służby wojskowej różni się tym, że można ją pełnić kontynuując dotychczasową aktywność zawodową. Szkolenia żołnierzy w WOT odbywają się bowiem w systemie weekendowym. Należy jednak pamiętać, że ochotnicza służba w WOT ma formę służby stałej. A to oznacza, że żołnierze mogą zostać powołani do służby lub działań kryzysowych również w trybie natychmiastowego stawiennictwa.

Żołnierze WOT za swoją służbę

otrzymują wynagrodzenie,

które składa się z dwóch stawek. Za gotowość – 411 zł miesięcznie, pod warunkiem powołania na co najmniej dwa dni szkolenia lub innych działań (np. kryzysowych). A  dodatkowo za każdy dzień szkolenia (realizacji zadań) w zależności od stopnia wojskowego. Na przykład dla najniższego stopnia – szeregowego –  jest to 117,14 zł za dzień, a w przypadku pierwszego stopnia oficerskiego – podporucznika stawka rośnie do 172,62 zł. Wynagrodzenie to nie podlega opodatkowaniu.
Żołnierze WOT podczas swojej służby nabywają szereg kompetencji zawodowych i specjalistycznych, przydatnych w wojsku, jak i w życiu cywilnym.

No votes yet.
Please wait...
Tagi
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA