REKLAMA
,
Nowy program rządu „Maluch+. Powstanie nowy miejski żłobek?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Premier Beata Szydło zapowiedziała, że jeszcze w tym roku rząd przeznaczy na program „Maluch plus” ok. 500 mln zł. Minister Elżbieta Rafalska dodała, że powstanie ponad 12 tys. nowych miejsc w żłobkach. Szansa na powstanie jednego z nich w Chełmie, jest bardzo duża.

Reklama

Premier Szydło zapowiedziała, że rząd obok programów „500 plus” i „Mieszkanie plus”, realizuje program Maluch plus, w ramach którego w tym roku wydanych zostanie ok. 500 mln zł na wsparcie inwestycji w żłobki.

-Dzisiaj jesteśmy razem z maluchami, żeby o tym programie opowiedzieć” – powiedziała Szydło, dodając, że rodzina ma być bezpieczna, „rodzina ma się czuć w swoim państwie bezpiecznie, ma mieć poczucie, że państwo ją wspiera, pomaga, że może godnie żyć” – mówiła Szydło na spotkaniu w Stalowej Woli.

Z kolei minister Rafalska zapowiedziała, że w obecnym roku powstanie ponad 12 tys. nowych miejsc w żłobkach, a „dofinansowanie będzie łącznie dotyczyło – i tych powstających i tych, które już istnieją – ponad 53 tys. miejsc”.

Nowy program jest niewątpliwie duszą szansą na utworzenie nowego żłobka w Chełmie, który mógłby powstać w budynku po Szkole Podstawowej nr 11.

– Chcemy pozyskać środki z tego programu na stworzenie dodatkowych miejsc w naszym żłobku. Siłami samorządu nie dalibyśmy rady, bo będzie to również kwestia adaptacji całego budynku do wymagań, jakie są stawiane tego typu placówkom. Dokładnie chodzi o kwestie techniczne, ilość sal do wypoczynku i do codziennej aktywności maluchów. Wyposażenie oraz kwestia funkcjonowania stołówki – komentuje Jolanta Gierasimiuk, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych UM Chełm.

Jak dowiedzieliśmy się, konkurs ogłaszany jest dopiero pod koniec roku. W tym czasie chełmski magistrat będzie przygotowywał się do złożenia wniosku. Utworzenie nowego żłobka mogłoby całkowicie zaspokoić potrzeby rodziców w tym zakresie. Według wiceprezydenta Stanisława Mościckiego, na swoje miejsce czeka około 100 dzieci.

Miliony dla chełmskich rodzin

Premier w Stalowej Woli podsumowała również, że pomoc z programu Rodzina 500 plus trafiła do prawie 4 mln dzieci. Według szacunków UM Chełm, w samym regionie wypłacano co miesiąc – 2,7 mln zł, łącznie około 24 mln złotych.

– Zauważmy, że świadczenie było wypłacane dotychczas tylko przez dziewięć miesięcy Na pewno zwiększy się liczba uprawnionych, liczba środków będzie wyższa. Niektóre sprawy nadal są w toku m.in. kwestia rodzin, w których trzeba ustalić prawo świadczeń osób za granicą – dodaje Gierasimiuk. 

Pierwsze wypłaty „500+” na kontach rodzin. Blisko 3 tys. wniosków w Chełmie

 

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/chelmski.eu
mp/Kurier PAP

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA