REKLAMA
,
Nowy zabytek w Stołpiu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Gminie Chełm przybył zabytek. Lubelski konserwator zabytków poinformował, że wpisał do rejestru otoczenie wieży wraz ze wzgórzem w Stołpiu. Odkrycia archeologów każą przypuszczać, że całość tworzyła zespół sakralno-obronny – wyjątkowy w Europie.

Reklama

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał w kwietniu br. do rejestru zabytków województwa lubelskiego nowy obiekt. To „otoczenie wieży o charakterze sakralno-obronnym wraz ze wzgórzem w Stołpiu, gm. Chełm, pow. chełmski”. Sama wieża została uznana za zabytek w 1956 r.

To prace archeologów przyczyniły się do tego wpisu. I rewelacyjne odkrycia poczynione wokół wieży w 2015, 2018 i 2021 roku.
Jednym z najważniejszych odkryć w otoczeniu wieży było ujawnienie wyjątkowej w formie, konstrukcji i użytych do budowy materiałów, nieznanej wcześniej budowli. Badacze uznali, że była to kapliczka. Budowla stała nad obudowanymi źródłami.
 
Udało się też ustalić, że z gródka otaczającego wieżę prowadził utwardzany trakt pieszy do reprezentacyjnej budowli ze źródłem. Przypuszcza się, że ze źródła korzystano już w XII wielu. Na podstawie odkrytych zabytków ruchomych badacze sądzą, że nieznany budynek ze źródłem funkcjonował głównie w okresie wczesnego średniowiecza – w XIII w.; ale również i później, nieprzerwanie aż do XVIII-XIX w. Wtedy źródło z nieznanych powodów zasypano.
 
A to nie wszystkie odkrycia. Na zachód od kapliczki znajdują się bowiem pozostałości innej nieznanej budowli kamiennej. Archeolodzy odkryli m.in. kamienie ze śladami zaprawy oraz duży detal kamienny długości 77 cm i grubości 19-20 cm (nadproże lub próg). Efektem poszukiwań jest też wiele archeologicznych zabytków ruchomych.
 
Dokonane odkrycia zmienić mogą dotychczasowe ustalenia naukowe dotyczące wyglądu i czasu powstania zespołu wieżowego w Stołpiu, tj. wieży, gródka i pozostałych elementów zagospodarowania terenu nieruchomości, na której zlokalizowana jest wieża ze wzgórzem i zlewnia wód zasilana źródłami znajdującymi się w granicach działki – czytamy na stronie lubelskiego konserwatora zabytków.
Wieża z gródkiem, unikatowa kapliczka oraz obudowane źródła – powstały w podobnym okresie i tworzyły prawdopodobnie zespół. To wyjątkowe miejsce w skali Europy w okresie wczesnego średniowiecza. Także unikalna całość w ówczesnym krajobrazie kulturowym ziemi chełmskiej.
 

O wpis otoczenia wieży w Stołpiu do rejestru zabytków województwa lubelskiego wystąpiła Gmina Chełm.

***

Więcej o pracach archeologicznych w Stołpiu można przeczytać m.in. w publikacjach prof. Andrzeja Buko:
– Stołpie. Tajemnice kamiennej wieży
, Letter Quality (Warszawa 2009);
Zespół wieżowy w Stołpiu. Badania 2003–2005 (red. i współaut.), Letter Quality (Warszawa 2009).

Rating: 4.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Prof.Buki już kilka lat temu opublikował projekt Stolpia,a mianowanie zabytkiem dopiero teraz? Niestety biurokracja ma spore wady.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Co dodać? Smutno,że dopiero teraz uznano to za zabytek.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA