REKLAMA
,
O historii i pamięci
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeśli ktokolwiek przeżyje, niech powie całemu światu, co tu się działo – to motto ekspozycji otwieranej jutro w chełmskim muzeum. Zapraszamy na wystawę poświęconą historii chełmskich Żydów.

Reklama

Bardzo ciekawie zapowiada się najnowsza wystawa w chełmskim muzeum. Nazywano ją „Chełmscy Żydzi. Historia. Pamięć”. Mimo tego, że Żydzi przed wojną stanowili więcej niż połowę ludności naszego miasta i byli bardzo zaangażowani w jego życie społeczne, kulturalne, gospodarcze, to dziś okazuje się, że niewiele zostało po nich pamiątek. Pracownicy muzeum zadali sobie wiele trudu, by dotrzeć do jak największej ich liczby i zgromadzić na jednej wystawie. Na ekspozycję złożyły się więc różnego rodzaju zabytki ze zbiorów własnych, ale także z archiwum państwowego w Chełmie, Chelmer Organization of Izrael, chełmskiego Stowarzyszenia Miasteczko, konserwatora zabytków, Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz archiwów prywatnych.

Zainteresowanie przeszłością Chełma, jego wielokulturowością, tradycjami i legendami wyraźnie przeżywa ostatnio swój renesans. Wystarczy wspomnieć, jak dużym powodzeniem cieszy się najnowszy spektakl Teatru Ziemi Chełmskiej „Głupcy z Chełma” na podstawie prozy I.B. Singera.

Wystawa w muzeum to oczywiście innego rodzaju przypomnienie tradycji i historii miasta. Warto je znać.

Zapraszamy do muzeum na wernisaż w sobotę, 27 stycznia br., godz. 13, ul. Lubelska 57/Podwalna. Wstęp wolny.

***

Żydzi do Chełma dotarli w średniowieczu. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z połowy XV w. Wtedy powstała chełmska gmina żydowska, kierowana przez wybitnych i sławnych rabinów. W kolejnych stuleciach liczba ludności żydowskiej systematycznie rosła, osiągając z czasem poziom 50 proc. mieszkańców miasta. Żydzi zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem, ale budowli też liczne bożnice, domy modlitwy i szkoły. Z danych z 1913 r. wynika, że w powiecie chełmskim mieszkało ponad 25 tys. Żydów, co stanowiło 12 proc. ogólnej liczby mieszkańców. Największym skupiskiem ludności żydowskiej był Chełm. Żydzi w różnych okresach stanowili od 50 do 75 proc. mieszkańców miasta. Społeczność była bardzo aktywna: tworzyli organizacje społeczne i polityczne, wydawali czasopisma, prowadzili wiele instytucji kulturalnych, oświatowych i opiekuńczych. II wojna światowa przyniosła prawie całkowitą zagładę tej społeczności. Chełmscy Żydzi w większości zostali wymordowani w hitlerowskim obozie zagłady w Sobiborze. Więcej przeczytacie na portalu Wirtualny Sztetl.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA