REKLAMA
,
O polskim mesjanizmie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu ” Seryjne Historie” będzie poświęcone polskiemu mesjanizmowi. Zapraszamy 21 września do krasnostawskiego muzeum.

Reklama

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zaprasza na prelekcję Pauliny Litki Kilka słów o mesjanizmie polskim. Myśl mesjanistyczna w kontekście idei niepodległościowej. Wybrane aspekty.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 21 września br., o godz. 12 – dla uczniów, a następnie o godz. 17 – dla wszystkich zainteresowanych, w siedzibie muzeum przy ul. Piłsudskiego 5a.

To pierwsze spotkanie z cyklu Seryjne Historie, autorstwa pracownika Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Konrada Grocheckiego. Ich celem jest prezentowanie różnego sposobu ukazywania przeszłości.
Piątkowe spotkanie poprowadzi mgr Paulina Litka, doktorantka historii UMCS w Lublinie, prelekcją na temat mesjanizmu polskiego w kontekście niepodległościowym. Prelegentka w swoim wystąpieniu rozważać będzie m.in. Czy można mówić o mesjanizmie w dzisiejszych czasach? Czy polskie drogi do niepodległości były przesiąknięte myślami mesjanistycznymi? Dlaczego np. ideologia polityczna polskiego działacza niepodległościowego, Romana Dmowskiego nie widziała w swoim programie koncepcji mesjanistycznej? Czy wielkie narodowe inspiracje często były identyfikowane z rozważaniami mesjanistycznymi?
Pozostaje również pytanie otwarte: Czym był mesjanizm kiedyś, a czym może być dzisiaj?

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA