REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
O polskim mesjanizmie
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Pierwsze spotkanie w ramach cyklu ” Seryjne Historie” będzie poświęcone polskiemu mesjanizmowi. Zapraszamy 21 września do krasnostawskiego muzeum.

Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zaprasza na prelekcję Pauliny Litki Kilka słów o mesjanizmie polskim. Myśl mesjanistyczna w kontekście idei niepodległościowej. Wybrane aspekty.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 21 września br., o godz. 12 – dla uczniów, a następnie o godz. 17 – dla wszystkich zainteresowanych, w siedzibie muzeum przy ul. Piłsudskiego 5a.

To pierwsze spotkanie z cyklu Seryjne Historie, autorstwa pracownika Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, Konrada Grocheckiego. Ich celem jest prezentowanie różnego sposobu ukazywania przeszłości.
Piątkowe spotkanie poprowadzi mgr Paulina Litka, doktorantka historii UMCS w Lublinie, prelekcją na temat mesjanizmu polskiego w kontekście niepodległościowym. Prelegentka w swoim wystąpieniu rozważać będzie m.in. Czy można mówić o mesjanizmie w dzisiejszych czasach? Czy polskie drogi do niepodległości były przesiąknięte myślami mesjanistycznymi? Dlaczego np. ideologia polityczna polskiego działacza niepodległościowego, Romana Dmowskiego nie widziała w swoim programie koncepcji mesjanistycznej? Czy wielkie narodowe inspiracje często były identyfikowane z rozważaniami mesjanistycznymi?
Pozostaje również pytanie otwarte: Czym był mesjanizm kiedyś, a czym może być dzisiaj?

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*