REKLAMA
,
O składkach ZUS tylko w sieci
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jak co roku przygotował dla każdego ubezpieczonego informację o tym, ile zgromadził składek. Dla części osób jest też prognoza przyszłej emerytury. W tym roku jednak nie będzie papierowego listu, tylko informacja w Internecie.

Reklama

W związku z pandemią koronawirusa, informację o stanie konta ubezpieczonego można sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Taką zmianę wprowadziły przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Zakład zachęca do rejestracji w PUE.
Można to zrobić przez internet, korzystając z podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego) lub bankowości elektronicznej, ewentualnie w placówce ZUS, potwierdzając tożsamość dowodem osobistym lub paszportem.

Jest jednak furtka dla osób, które chciałyby otrzymać informację papierową. Wystarczy, że zgłoszą taką potrzebę do ZUS. Instytucja wyśle im wtedy list albo udostępni informację „od ręki”.

Co jest w informacji o stanie konta?

Aby znaleźć informację o stanie swojego konta na PUE, należy wejść w zakładkę „Ubezpieczony”. W menu po lewej stronie wybieramy „Informacje o stanie konta”, a potem „Informacja za 2019 r.”.

Informacja opisuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2019 roku, po ostatniej waloryzacji składek. Wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na subkoncie w ZUS oraz jaką kwotę Zakład przekazał do otwartego funduszu emerytalnego. Zawiera również zestawienie składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące.

Osoby, które w ubiegłym roku skończyły co najmniej 35 lat, dostają dodatkowo wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Tutaj ZUS stosuje dwa warianty tych wyliczeń.
Pierwszy prognozuje, jakiej kwoty mógłby spodziewać się ubezpieczony, pracując do ukończenia wieku emerytalnego i dalej odprowadzając składki średnio takie, jak w poprzednich latach pracy.
Drugi wariant pokazuje, co by było, gdyby ubezpieczony już teraz przestał pracować. Warto pamiętać, że to tylko prognoza. Będzie się zmieniać wraz z kolejnymi wydarzeniami w życiu zawodowym przyszłego emeryta.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA