REKLAMA
,
O trudnej historii polsko-ukraińskiej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmska Biblioteka Publiczna i Instytut Pamięci Narodowej zapraszają na promocję książki Mariusza Zajączkowskiego „Pod znakiem króla Daniela. OUN-B i UPA na Lubelszczyźnie 1944–1950”.

Spotkanie odbędzie się 26 czerwca 2017 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w sali widowiskowej ChBP.

Reklama

Książka „Pod znakiem króla Daniela. OUN-B i UPA na Lubelszczyźnie 1944–1950” ukazuje spójny obraz działalności ukraińskiego (banderowskiego) podziemia na wschodniej Lubelszczyźnie od zakończenia okupacji niemieckiej w lecie 1944 r. do likwidacji ostatniej grupy zbrojnej OUN-B na przedwiośniu 1950 r.

Obok przedstawienia rozwoju organizacyjnego, struktury i liczebności banderowskiego podziemia na tym terenie, w książce jest również mowa o różnych odsłonach jego działalności, w tym stosunku do ludności ukraińskiej i polskiej (miejscowej i napływowej). Zatem znajdziemy w niej informacje na temat konfliktu polsko-ukraińskiego, w tym ostatnich akcji antypolskich na Zamojszczyźnie (południowej Chełmszczyźnie) z wiosny 1945 r., które były jednocześnie ostatnimi w całym łańcuchu podobnych wydarzeń zapoczątkowanych przez podziemie banderowskie na Wołyniu w zimie 1942/1943 r. Ponadto o antyukraińskich wystąpieniach różnych odłamów polskiego podziemia antykomunistycznego, ale też rozejmie zawartym przez OUN-B i UPA w 1945 r. na Lubelszczyźnie z podziemiem poakowskim i jego następstwach.

dr Mariusz Zajączkowski – historyk i politolog, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Lublinie, członek powstałego w 2015 r. Polsko-Ukraińskiego Forum Historyków. Interesują go relacje polsko-ukraińskie w XX stuleciu, w tym problematyka działalności ukraińskiego podziemia na byłych i obecnych ziemiach Polski w czasie II wojny światowej i we wczesnych latach powojennych.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA