REKLAMA
,
Ocalmy od zapomnienia zabytki na cmentarzu w Wojsławicach
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Komitet na rzecz ratowania zabytków cmentarza parafialnego w Wojsławicach od czerwca remontuje nagrobki w ramach projektu „Ocalmy od zapomnienia zabytki na cmentarzu w Wojsławicach”. Celem jest odrestaurowanie dziesięciu zabytkowych historycznych nagrobków.

Reklama

Są to nagrobki osób, które wniosły duży wkład w rozwój Wojsławic: żołnierze, lekarze, duchowni, nauczyciele, wychowawcy. – Nagrobki te, oprócz upamiętnienia osób spoczywających na cmentarzu, są także dziełem sztuki. Z upływem lat straciły swoją świetność, dlatego koniecznym staje się odrestaurowanie ich – wyjaśnia Marian Lackowski, prezes Stowarzyszenia Miłosników Wojsławic, które jest wnioskodawcą projektu.

Wojsławice znajdują się na granicy trzech odmiennych przestrzeni, na rozdrożu trzech różnych światów. Jest punktem styku trzech religii: katolickiej, prawosławnej i żydowskiej. Różne kultury ścierały się tu na przestrzeni wieków, jednak z czasem kultura, tradycje zanikły, a społeczeństwo zapomina o wielokulturowej historii Wojsławic. Cmentarz w Wojsławicach jest swoistym wielokulturowym pomnikiem. Realizacja projektu przyczynia się do wzrostu świadomości narodowej mieszkańców gminy i regionu, ze szczególnym uwzględnieniem młodego pokolenia. Ważne, by pamięć o dobytku historycznym Wojsławic nie zgasła – tłumaczy Urszula Błaziak, przewodnicząca grupy nieformalnej będącej realizatorem projektu. Projekt pozwoli uratować zabytkowe nagrobki, a także ocali od zapomnienia niezwykłe postaci, bohaterów związanych z Wojsławicami – dodaje.

Projekt realizowany jest do końca września. Do tej pory udało się odrestaurować dwa grekokatolickie nagrobki, trzy prawosławne, które były całkowicie zniszczone, w tym jedyny metalowy skrzyniowy nagrobek, który odremontowano w całości. Odnowiono dwie ukraińskie mogiły ziemne, pochodzące z końca XIX w. oraz cztery polskie nagrobki, w tym mogiłę Jana Krystyjańczuka, autora książki „Przeklęci dziedzice”. Prace cały czas trwają.

Stowarzyszenie Miłośników Wojsławic wraz z wolontariuszami i sympatykami planuje w przyszłości, w miarę finansowych możliwości, odnowić jak najwięcej zabytkowych nagrobków.

Warto również dodać, iż w ostatnich dniach Wojsławice odwiedzili przedstawiciele Biura Rabina Warszawskiej Żydowskiej Gminy Wyznaniowej. Przy pomocy specjalistycznych urządzeń potwierdzono relacje świadków, iż w Wojsławicach znajduje się miejsce zbiorowej mogiły 6 x 8 m, gdzie zasypano zwłoki 66 zamordowanych w 1944 r. osób, w tym 20 dzieci. Podobnie w Uchaniach znaleziono zbiorową mogiłę 44 ofiar II wojny światowej.

Urszula Błaziak

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA