REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Od czwartku maseczki obowiązkowe
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od czwartku, 16 kwietnia, zasłanianie nosa i ust przez wszystkie osoby przebywające w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe. Nie musimy koniecznie mieć specjalistycznej maseczki, wystarczy chusta lub szalik.

Reklama

Rozporządzenie w tej sprawie znajdziemy na stronie Ministerstwa Zdrowia. Dokument mówi, że mamy obowiązek zakrywać nos i usta przebywając w przestrzeni publicznej, a więc na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach; także w parkach, lasach czy na plażach.

Maseczki nosimy także w środkach transportu publicznego i prywatnego. Jeżeli natomiast jedziemy prywatnym samochodem sami lub z członkiem rodziny, z którym mieszkamy pod jednym dachem, to nie musimy w samochodzie zakładać maseczek; ale jeżeli po drodze zabieramy kolegę z pracy, wtedy maseczki są obowiązkowe.

Maseczki nosimy też w zakładach pracy, np. w biurach, chyba, że pracodawca zapewnił minimum 1,5 m odległości między stanowiskami.

Rozporządzenie nie precyzuje kwestii noszenia maseczek przez dzieci. Jednak zdaniem lekarzy, nie możemy zakładać maseczek dzieciom do 2 roku życia, bo może to powodować poważne kłopoty z oddychaniem.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, który do tej pory nie był zwolennikiem noszenia maseczek przez wszystkich, teraz zmienił zdanie.

Biorąc pod uwagę wzrost ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz zidentyfikowane przypadki zachorowań na COVID-19, jest konieczne podjęcie działań profilaktycznych, zapobiegających rozprzestrzenianiu się tego wirusa – czytamy w uzasadnieniu Rozporządzenia w sprawie obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych.

Trzeba też pamiętać, że jedynie prawidłowe korzystanie z maski ochronnej zwiększa naszą ochronę przed zakażeniem.
Jak bezpiecznie korzystać z maseczki?
  • Przed założeniem maski umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem
  • Zasłoń maską starannie usta i nos i przymocuj maskę tak, żeby szczeliny między twarzą a maską ochronną były jak najmniejsze
  • Unikaj dotykania maski podczas jej noszenia. Jeśli przypadkiem dotkniesz maskę, umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem
  • Wymień maskę ochronną na nową, kiedy zrobi się wilgotna. Nigdy nie używaj ponownie maski ochronnej jednorazowego użytku
  • Żeby zdjąć maskę, chwyć ją od tyłu za wiązanie (nie dotykaj przedniej powierzchni maski) i zdejmij, a następnie wyrzuć do zamykanego kosza na śmieci. Umyj dokładnie ręce środkiem na bazie alkoholu lub wodą z mydłem

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama