REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Od soboty tylko maseczka
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Nie szalik, komin, chustka ani przyłbica. Od soboty, 27 lutego, wszyscy musimy zakrywać nos i usta maseczkami.

Reklama

Dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek, a rekomendowane maseczki chirurgiczne – przekazał w środę (24 lutego) rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nowe zasady obowiązują od soboty, 27 lutego.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, że najważniejsze decyzje dotyczące pandemii podejmuje wspólnie ze specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Zalecenia co do sposobu zakrywania ust i nosa, które najlepiej chronią nas przed zakażeniem, przygotowała Rada Medyczna.

Zgodnie z rekomendacjami wprowadzamy zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki – powiedział minister.

Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz z Rady Medycznej poinformowała, że rekomendowane maseczki to te chirurgiczne i wyższej klasy.

– Obecnie dostępne maseczki jednorazowe też mogą być stosowane – powiedziała. Chodzi m.in. o maski typu FP2 i FP3, które choć są jednorazowe, to mają funkcje filtrujące. – Pamiętajmy, że kluczowe jest to, by mieć maseczkę, która prawidłowo zasłania twarz. Nos, usta – to jest gwarancją tego, że maseczka działa w sposób prawidłowy. Nie wdychamy ponad 90 proc. patogenów z otoczenia – wyjaśniła profesor.

***

Resort zdrowia poinformował również, że obowiązujące do tej pory zasady bezpieczeństwa zostają przedłużone do 14 marca. Tak więc od 1 marca do 14 marca:

 • Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte);
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji;
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne;
 • Stoki otwarte;
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu;
 • Siłownie dalej zamknięte;
 • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną, od 27 lutego zostają zaostrzone zasady bezpieczeństwa.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/dzialania-rzadu

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Przez rok przyłbice były ok i nagle do d….?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama