REKLAMA
,
Od soboty tylko maseczka
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Nie szalik, komin, chustka ani przyłbica. Od soboty, 27 lutego, wszyscy musimy zakrywać nos i usta maseczkami.

Reklama

Dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek, a rekomendowane maseczki chirurgiczne – przekazał w środę (24 lutego) rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Nowe zasady obowiązują od soboty, 27 lutego.

Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, że najważniejsze decyzje dotyczące pandemii podejmuje wspólnie ze specjalistami z zakresu zdrowia publicznego, profesorami, wirusologami, epidemiologami. Zalecenia co do sposobu zakrywania ust i nosa, które najlepiej chronią nas przed zakażeniem, przygotowała Rada Medyczna.

Zgodnie z rekomendacjami wprowadzamy zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp. Nie spełniają one kryteriów bezpieczeństwa i nie chronią nas tak skutecznie przed zakażeniem jak maseczki – powiedział minister.

Prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz z Rady Medycznej poinformowała, że rekomendowane maseczki to te chirurgiczne i wyższej klasy.

– Obecnie dostępne maseczki jednorazowe też mogą być stosowane – powiedziała. Chodzi m.in. o maski typu FP2 i FP3, które choć są jednorazowe, to mają funkcje filtrujące. – Pamiętajmy, że kluczowe jest to, by mieć maseczkę, która prawidłowo zasłania twarz. Nos, usta – to jest gwarancją tego, że maseczka działa w sposób prawidłowy. Nie wdychamy ponad 90 proc. patogenów z otoczenia – wyjaśniła profesor.

***

Resort zdrowia poinformował również, że obowiązujące do tej pory zasady bezpieczeństwa zostają przedłużone do 14 marca. Tak więc od 1 marca do 14 marca:

 • Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte);
 • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji;
 • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne;
 • Stoki otwarte;
 • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu;
 • Siłownie dalej zamknięte;
 • Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną, od 27 lutego zostają zaostrzone zasady bezpieczeństwa.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/dzialania-rzadu

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Przez rok przyłbice były ok i nagle do d….?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA