REKLAMA
,
Odeszła Ida Haendel
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Do Chełma dotarła smutna wiadomość. 30 czerwca br. zmarła wybitna chełmianka, skrzypaczka Ida Haendel.

Reklama

Ida Haendel urodziła się w Chełmie, w 1928 roku, w tradycyjnej rodzinie polskich Żydów. Była „cudownym dzieckiem” – już jako trzylatka grała na skrzypcach zasłyszane melodie. W wieku 4 lat rozpoczęła naukę w Konserwatorium Warszawskim, potem kontynuowała naukę w Berlinie, Londynie i Paryżu. W 1935 r. była najmłodszym uczestnikiem I Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Warszawie (zajęła w nim siódme miejsce). Podczas II wojny światowej zagrała wiele koncertów dla żołnierzy państw alianckich. W 1940 r. przyjęła obywatelstwo brytyjskie.  Ostatnio mieszkała w USA. Zaliczana do najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec naszych czasów.  Posłuchajcie

Ida i Chełm

W Polsce koncertowała w roku 1959 i w 1960. Wraz z ojcem w 1986 r. odbyła podróż sentymentalną do Chełma. Podczas tej podróży powstał film zarejestrowany przez telewizję kanadyjską (film Ida Haendel). W 2003 r. grała na I Międzynarodowym Festiwalu Paganiniego we Wrocławiu, Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie i Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Księżnej Daisy w Książu. Prowadziła także kursy mistrzowskie dla młodych polskich skrzypków.

W 2006 r. grała na skrzypcach w czasie wizyty papieża Benedykta XVI w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. W tym samym roku na zaproszenie Stowarzyszenia „Miasteczko” odwiedziła ponownie Chełm, gdzie dała porywający koncert z Capellą Cracoviensis. TVP Polonia zrealizowała wówczas film – „Ida Haendel. Koncert w sepii” (reż. G. Stankiewicz), dokumentujący także jej pobyt w Niedźwiedzim Grodzie.

W licznych wywiadach zawsze bardzo ciepło mówiła o Chełmie, mieście swojego dzieciństwa. W jej domu – niezależnie w jakim kraju mieszkała – językiem „urzędowym” zawsze był język polski.

… wiem skąd jestem. Mych chełmskich korzeni i dzieciństwa przy ulicy Łącznej 5 nie przysłoniły koncerty z największymi postaciami muzyki i dla największych tego świata – mówiła skrzypaczka w filmie w reż. Christine Jezior Ida Haendel. Wiem, skąd jestem (2011).

Chełmianie pamiętali o swojej wielkiej krajance. W 2010 roku Rada Miasta Chełm przyznała jej tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie nazwała jej imieniem salę koncertową. Zaś pod koniec ubiegłego roku w centrum miasta stanął pomnik 7-letniej Idy grającej na skrzypcach.

Foto: z archiwum Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Urząd w czasie zarazy
Urząd w czasie zarazy
Remonty wloką się niemiłosiernie
Remonty wloką się niemiłosiernie
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Przyszłość dworca budzi emocje
Przyszłość dworca budzi emocje
Miliony na Plac Łuczkowskiego
Miliony na Plac Łuczkowskiego
REKLAMA