REKLAMA
,
Odpady nie trafią na rynek
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Chełmie zapobiegli wprowadzeniu na polski rynek niebezpiecznych odpadów.

Reklama
Funkcjonariusze Oddziału Celnego w Chełmie skontrolowali 655 używanych monitorów komputerowych, które do procedury dopuszczenia do obrotu zgłosiła jedna z firm prowadząca działalność na terenie województwa mazowieckiego. Sprzęt, zgodnie z deklaracją zgłaszającego, pochodził ze Stanów Zjednoczonych.
Pracowników administracji skarbowej zaintrygowała m.in. wartość towarów, która biorąc pod uwagę kraj ich pochodzenia i rodzaj (produkty elektroniczne używane) wydała się wyjątkowo niska. Zadecydowano więc o przeprowadzeniu szczegółowej rewizji towaru, w tym pod kątem spełniania wymagań zasadniczych dla sprzętu elektronicznego oraz przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktu.
Funkcjonariusze stwierdzili, że zgłoszone monitory komputerowe nie nadają się do dalszego użytkowania, a są zwykłym odpadem. Sprzęt nie miał opakowań jednostkowych, podstawek, kabli przyłączeniowych oraz instrukcji obsługi, która jest wymagana w przypadku  towarów sprowadzanych na terytorium Unii Europejskiej.
Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska – Delegatura w Chełmie, po dokonanej na wniosek Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego ocenie, potwierdził podejrzenia funkcjonariuszy i ocenił towar jako odpad. WIOŚ zaznaczył również w wydanej opinii, że towary te stanowią odpad niebezpieczny – na części urządzeń widniały bowiem oznaczenia informujące o użyciu do ich produkcji szkodliwej dla środowiska rtęci.
Lubelski Urząd Celno-Skarbowy złożył zawiadomienie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie o nielegalnym przemieszczaniu odpadów. Do czasu zakończenia postępowania ujawnione odpady pozostaną pod dozorem celnym.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA