Chełmscy Terytorialsi m.in. szyją maseczki ochronne dla medyków. Coraz więcej mieszkańców województwa lubelskiego korzysta z pomocy żołnierzy OT.
Każdego dnia, niemal w każdym rejonie naszego województwa żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej angażują się w różne działania na rzecz lokalnej społeczności.
Żołnierze OT z batalionu chełmskiego zabezpieczają logistycznie kilka instytucji pomocowych w swoim regionie, organizują dystrybucję żywności oraz posiłków, m.in. dla podopiecznych Środowiskowych Domów Pomocy, np. w Dorohusku, Rejowcu, Nowinach i Kamieniu.
Ponadto prowadzą akcję szycia maseczek, aby wesprzeć personel medyczny. Maseczki trafiły już do SPZOZ w Chełmie i Świdniku, do Schroniska dla Bezdomnych im. Brata Alberta w Chełmie, a także kilku Przychodni Zdrowia Rodzinnego na terenie powiatu chełmskiego.
Lubelski batalion współpracuje, m.in. z Lubelskim Centrum Wolontariatu, PCK w Lubartowie oraz Kocku. Żołnierze OT zapewniają wsparcie przy rozładunku i dostarczaniu żywności dla osób starszych, kombatantów i potrzebujących w powiecie lubelskim i lubartowskim. Wspierają personel medyczny w trzech lubelskich szpitalach, wykonując pomiary temperatury, a także w Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych w Lublinie i Lubartowie.
Dęblińscy Terytorialsi realizują swoje zadania wspierając powiatowe ośrodki pomocy społecznej. W ostatnich dniach zorganizowano kilka dużych transportów żywności i leków m.in. w Annopolu, Józefowie i Urzędowie. Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Urzędowie Anna Grzebulska o pomocy żołnierzy WOT powiedziała:
– Mieliśmy sygnały, że osoby boją się teraz wychodzić do sklepów, dlatego ta pomoc przed świętami będzie naprawdę dużo znaczyła dla mieszkańców Urzędowa.
Do codziennych zadań żołnierzy 23 batalionu lekkiej piechoty z Białej Podlaskiej należy współpraca z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej w zabezpieczaniu transportów żywności w regionie. Od wielu dni wspierają także służbę zdrowia w szpitalu w Radzyniu Podlaskim.
Z kolei zamojscy Terytorialsi współpracują np. z Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, dowożą żywności dla mieszkańców gmin Adamów, Krasnobród i Tarnogród. Na co dzień wspierają służbę medyczną w szpitalu w Zamościu i Biłgoraju. Od 1 kwietnia wspierają także Dom „Senior+” w Krasnobrodzie.
– Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za pomoc, zaangażowanie i serce w rozwożeniu posiłków dla naszych uczestników. Ta akcja spotkała się z gorącym przyjęciem i wielką wdzięcznością seniorów. Liczymy, że będzie kontynuowana, bo jest nam teraz bardzo potrzebna – mówi Jadwiga Litwin, kierownik Domu „Senior+”.
W całym kraju Terytorialsi prowadzą ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest już blisko 4 tys. żołnierzy WOT. Kolejnych około 22 tys. pozostaje w podwyższonej, 12-godzinnej gotowości do działania.
30.03.2020 – Annopol. TSW 2LBOT. Rozwożenie paczek z zywnoscia dla potrzebujacych, we wspolpracy z OSP i osrodkiem pomocy spolecznej. Fot. DWOT

30.03.2020 – Annopol. TSW 2LBOT. Rozwożenie paczek z zywnoscia dla potrzebujacych, we wspolpracy z OSP i osrodkiem pomocy spolecznej. Fot. DWOT

30.03.2020 – Annopol. TSW 2LBOT. Rozwożenie paczek z zywnoscia dla potrzebujacych, we wspolpracy z OSP i osrodkiem pomocy spolecznej. Fot. DWOT