REKLAMA
,
„Ogród, który leczy”. Mógłby powstać w Parku Miejskim
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ogrody zmysłów, to jeszcze mało popularny pomył przystosowania parków nie tylko do odpoczynku,ale przede wszystkim w celach terapeutycznych. Pomysł utworzenia podobnego obiektu w Chełmie, zgłosił na sesji radny Mariusz Kowalczuk.

Sama idea terapii ogrodniczej, czyli horiterapii, powstała jeszcze w XIX wieku, ale w Polsce nie jest, aż tak bardzo popularna. Tego typu obiekty powstają u nas dopiero od niedawna, a ulokowane są zwykle przy szpitalach, sanatoriach i ośrodkach rehabilitacji.

Reklama

Głównym założeniem „ogrodów zmysłów”, jest skuteczne oddziaływanie na pięć zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku. Wykorzystywane są w celach edukacyjnych i terapeutycznych dla osób upośledzonych, niewidomych lub z zaburzeniami psychofizycznymi. Według radnego Mariusza Kowalczuka, władze Chełma powinny rozważyć utworzenie tego typu obiektu w naszym mieście, a dobrą lokalizacją mógłby być Park Miejski.

– Ogrody terapeutyczne to ogrody zaprojektowane z myślą o dzieciach, które poznają świat. Byłoby to dobre rozwiązanie dla prawidłowego rozwoju najmłodszych. Służyłoby to dzieciom niepełnosprawnym, jak i nauczycielom podczas lekcji biologi – mówił podczas sesji RM.

Jak komentował Kowalczuk, pomysł na utworzenie ogrodu, pojawił się podczas rozmów rodzinnych. Dotychczas swoje zastosowanie mają min. w Muszynie, Bolestraszycach, Bucharzewie, Powsinie i Miechowie. Wiceprezydent Stanisław Mościcki zadeklarował, że władze Chełma zrobią rozeznanie, jak dotychczas wyglądało ich funkcjonowanie  w Polsce.

– Jeżeli będą możliwości, to będziemy mogli rozpocząć budowę etapami. Idea jest piękna – dodał.

Co myślicie o utworzeniu tego typu obiektu w Chełmie? Zapraszamy do dyskusji!

 

Ogród sensoryczny – Miechów. ZOBACZ.

Ogród w Muszynie. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Tak przy okazji. Czy coś takiego w ogrodzie się sprawdza – https://www.lampy-ogrodowe.pl/katalog/kategorie/kule-ogrodowe ? Kule ogrodowe robią różnicę czy jednak lepiej sprawdzi się coś innego w tym miejscu? Pomysły, propozycje?

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA