REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
“Ogród, który leczy”. Mógłby powstać w Parku Miejskim
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Ogrody zmysłów, to jeszcze mało popularny pomył przystosowania parków nie tylko do odpoczynku,ale przede wszystkim w celach terapeutycznych. Pomysł utworzenia podobnego obiektu w Chełmie, zgłosił na sesji radny Mariusz Kowalczuk.

Sama idea terapii ogrodniczej, czyli horiterapii, powstała jeszcze w XIX wieku, ale w Polsce nie jest, aż tak bardzo popularna. Tego typu obiekty powstają u nas dopiero od niedawna, a ulokowane są zwykle przy szpitalach, sanatoriach i ośrodkach rehabilitacji.

Reklama

Głównym założeniem “ogrodów zmysłów”, jest skuteczne oddziaływanie na pięć zmysłów: węchu, wzroku, dotyku, słuchu i smaku. Wykorzystywane są w celach edukacyjnych i terapeutycznych dla osób upośledzonych, niewidomych lub z zaburzeniami psychofizycznymi. Według radnego Mariusza Kowalczuka, władze Chełma powinny rozważyć utworzenie tego typu obiektu w naszym mieście, a dobrą lokalizacją mógłby być Park Miejski.

– Ogrody terapeutyczne to ogrody zaprojektowane z myślą o dzieciach, które poznają świat. Byłoby to dobre rozwiązanie dla prawidłowego rozwoju najmłodszych. Służyłoby to dzieciom niepełnosprawnym, jak i nauczycielom podczas lekcji biologi – mówił podczas sesji RM.

Jak komentował Kowalczuk, pomysł na utworzenie ogrodu, pojawił się podczas rozmów rodzinnych. Dotychczas swoje zastosowanie mają min. w Muszynie, Bolestraszycach, Bucharzewie, Powsinie i Miechowie. Wiceprezydent Stanisław Mościcki zadeklarował, że władze Chełma zrobią rozeznanie, jak dotychczas wyglądało ich funkcjonowanie  w Polsce.

– Jeżeli będą możliwości, to będziemy mogli rozpocząć budowę etapami. Idea jest piękna – dodał.

Co myślicie o utworzeniu tego typu obiektu w Chełmie? Zapraszamy do dyskusji!

 

Ogród sensoryczny – Miechów. ZOBACZ.

Ogród w Muszynie. 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Tak przy okazji. Czy coś takiego w ogrodzie się sprawdza – https://www.lampy-ogrodowe.pl/katalog/kategorie/kule-ogrodowe ? Kule ogrodowe robią różnicę czy jednak lepiej sprawdzi się coś innego w tym miejscu? Pomysły, propozycje?

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama