REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Okuninka. Dzieci zaginęły na plaży
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Dwa zgłoszenia o zaginięciu dzieci w Okunince odebrali wczoraj włodawscy policjanci. 3-letni chłopczyk oddalił się od swoich rodziców, a chwilę później zgłoszono zaginięcie 5-latka.

Wczoraj przed południem (22 lipca) dyżurny włodawskiej komendy odebrał zgłoszenie o zaginięciu 3-letniego chłopca z województwa dolnośląskiego. Dziecko zginęło z oczu matki w Okunince nad Jeziorem Białym. Po bezskutecznych poszukiwaniach kobieta wezwała na pomoc policję. Do poszukiwań oprócz policjantów włączyli się strażacy i ratownicy. Na szczęście dziecko zostało odnalezione w ośrodku wypoczynkowym, w sąsiednim domku. Całe i zdrowe wróciło do mamy.

Reklama

Kilka minut później dyżurny odebrał kolejne zgłoszenie o zaginięciu dziecka. Tym razem 5-latka z województwa mazowieckiego. Dziecko odnalazło się w niedługim czasie całe i zdrowe na terenie ośrodka, gdzie wypoczywała rodzina.

Opiekunowie dzieci byli trzeźwi.

Tego typu zgłoszeń jest sporo w sezonie wakacyjnym – informuje podinspektor Bożena Szymańska z KPP we Włodawie – na szczęście dotychczasowe zdarzenia miały swój szczęśliwy finał i zakończyły się jedynie na strachu. Skierowani na miejsce policjanci przeprowadzili z rodzicami rozmowy o sposobie sprawowania opieki nad dziećmi i konieczności właściwego nadzoru.

Policjanci apelują, by we właściwy sposób sprawować opiekę nad dzieckiem: przede wszystkim małego dziecka nigdy nie zostawiać bez opieki, szczególnie w obcych, zatłoczonych i niebezpiecznych miejscach. Oprócz zagrożeń dla życia i zdrowia dzieci skutkuje to koniecznością intensywnych działań różnych służb. Przypominajmy też dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, o tym, że zawsze mogą zwrócić się o pomoc do osób, które nie są anonimowe – policjantów i innych służb. Uczmy też dzieci tego jak się nazywają i gdzie mieszkają, numerów telefonów kontaktowych i alarmowych; zakładajmy też dzieciom opaski z numerem telefonu do rodziców.

W przypadku zaginięcia dziecka pamiętajmy by:

  • jak najszybciej powiadomić o zaginięciu najbliższą jednostkę Policji – telefon alarmowy to 112;
  • sprawdzić czy dziecko nie przebywa u kolegów, przyjaciół, sąsiadów czy u rodziny. Należy poprosić bliskich o pomoc w poszukiwaniach;
  • w przypadku zaginięcia małego dziecka należy natychmiast sprawdzić w okolicy wszystkie miejsca, które mogą stanowić dla niego zagrożenie (oczka wodne, studzienki, kanały, ulice, miejsca, gdzie mogą znajdować się niebezpieczne dla niego maszyny czy substancje);
  • zawsze miejmy przy sobie aktualne zdjęcie swojego dziecka, choćby w telefonie komórkowym, bo będzie potrzebne Policji, a w sytuacjach wyjątkowych pozwoli na rozpoczęcie procedury „Child Alert”, która m.in. polega na rozpowszechnianiu w środkach masowego przekazu zdjęć i informacji o zaginionych dzieciach;
  • w miarę możliwości należy zachować spokój – tylko wtedy można pomóc Policji w poszukiwaniach i udzielić policjantom wszystkich istotnych informacji, które pomogą w odnalezieniu dziecka.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama