REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Opinie: Budowa aquaparku podtopi Chełm?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Prezydent Agata Fisz odpowiedziała na interpelację chełmskiej radnej Anny Mirzwy. Chodzi o działania spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie, w celu zabezpieczenia najemców oraz przyciągania potencjalnych klientów nie tylko z naszego miasta i regionu. 

Reklama

Powspominajmy. Budowa aquaparku pociągnęła na dno budżet Słupska. Dotychczas na budowę wydano około 56 milionów złotych, a sama inwestycja pociągnęła miasto i wykonawcę do sądu. Ostatecznie Sąd Arbitrażowy nakazał Słupskowi, wpłacić na konto wykonawcy  24,5 mln zł.

Dwa lata temu najbardziej wpływowy niemiecki tygodnik „Der Spiegel”, wytykał władzom Lidzbarka Warmińskiego, że samorząd marnuje unijne pieniądze. O co chodzi? O budowę Term Warmińskich z basenami, spa i atrakcjami wodnymi. Budowała go gmina, a sama inwestycja kosztowała 93,5 mln zł (64 mln pochodziło z funduszy unijnych). Projektem w Lidzbarku zainteresowała się sama prokuratura, która badała zasadność budowy. Mieszkańcy stale zastanawiali się, czy aby ich termy będą cieszyć się zainteresowaniem. Nie mówiąc o tym, że przynoszenie strat jest już prawie pewne, bowiem podgrzewanie wody do wysokich temperatur, wiązało się z wysokimi kosztami.

Dalej. To teraz Ruda Śląska i coś bliskiego mieszkańcom Chełma. Wybudowano go… z kredytu bankowego poręczonego przez miasto. Jak informowały media, do ich aquaparku pukał już syndyk, ale samorządowcy wypłacili dodatkowe 7,5 mln złotych. Samorząd Rudy zadłużył się na 119 milionów złotych, a kredyt będzie spłacać do 2035 roku. Jak informuje portal naTemat, ten największy obiekt w regionie, od zawsze balansuje na granicy. Nie inaczej sytuacja wygląda w Tarnowskich Górach (tam park wodny będzie wypłacać się do 2018) oraz w Dąbrowie Górniczej ( kredyt do 2020 roku).

W Koszalinie budowa parku wodnego kosztowała 88 milionów złotych, a finansowana była poręczonym przez miasto kredytem w wysokości 60 mln. Prezydent Koszalina Piotr Jedliński powiedział dla redakcji Onetu, że będzie cieszyć się jeżeli wyjdzie na zero… Nie omieszkał dodać, że aquaparki w Polsce bilansują się lub przynoszą straty.

W obliczu tych wszystkich wiadomości, mieszkańcy mają prawo martwić się, czy aby nie podrożeje nam woda, a miasto nie wpędzi się w długi. Rzadko kiedy przywołuję minister Bieńkowską, ale w tym przypadku miała rację: „Wydatki na aquaparki to mniej niż dwa promile ogólnej puli funduszy unijnych. Nie da się ukryć, że są dobrą nauczką dla niektórych samorządów. Bo potem trzeba to utrzymywać, a mieszkańcy nie bardzo się palą, żeby płacić za wstęp ok. 20 zł”. Niestety lokalne samorządy obiecują inwestycje, na które ich nie stać. Nie znalazł się inwestor prywatny, to biorą kredyty. Później czas na przecięcie wstęgi, obliczanie frekwencji i… Okazuje się, że jest niższa niż zakładano. Później to tylko liczenie strat.

Jak wygląda odpowiedź Pani Prezydent? 

„Opracowanie w oparciu o projekt budowlany „Memorandum Inwestycyjne Centrum Sportów Wodnych w Chełmie” przez zewnętrzną firmę […] w części dotyczącej prognozy finansowej na okres 15 – letni określa, że przychody z działalności w pełni będą pokrywać koszty funkcjonowania obiektu.”

Czyli zewnętrzna firma jest przekonana do tego, że wyjdziemy na zero lub też będziemy zarabiać. Oczywiście wszyscy są już spokojniejsi… Co z tego, że aquaparki w każdym zakątku Polski przynoszą straty?

„Realność przedmiotowego memorandum zostało poddane wszechstronnej analizie przez BANK PKO S.A., który udzielił Spółce środków finansowych na realizację inwestycji”.

No tak, była wszechstronna analiza banku, który zgodził się na kredyt. Oczywiście większość opisywanych przeze mnie przypadków wyżej, również miała sporo wspólnego z kredytami…

„Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie Spółka z.o.. rozpoczęła już procedurę marketingową związana z poszukiwaniem najemców lokali w tym obiekcie”.

Aha. Było ogłoszenie w lokalnej prasie, czyli znajdą się najemcy. Władze rozpoczęły procedurę marketingową, konkretów zero.

Głównym zadaniem samorządu jest nieustanna promocja budowy obiektu nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce. Dotychczas o takowej chyba nikt nie słyszał. Media ogólnopolskie rozpisywały się, że popływamy w nowoczesnym aquaparku, ale w Lublinie. Obiekt lubelski będzie podzielony na dwie części. W strefie wodnej ma znaleźć się m.in. basen olimpijski, zjeżdżalnie i wodny plac zabaw. Marketing nie polega na szukaniu najemców, ale zdobywaniu przyszłych klientów. Jeżeli władze nadal będą stały z opuszczonymi rękami, będą mogli liczyć tylko na portfele mieszkańców powiatu chełmskiego, którzy odwiedzą park wodny tylko raz. Na drugą rodzinną wizytę, pensja już nie pozwoli.

W skrócie. Odpowiedź Prezydent Agaty Fisz wymijająca, bez konkretów i nie na temat.

Ps. Pod zastaw kredytu oddano Miejską Halę Sportową.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • AQUA Lublin – basen olimpijski z mini aquaparkiem : zaczynają od falstartu?

  http://www.dziennikwschodni.pl/lublin/n,1000168332,aqua-lublin-awaria-systemu-podgrzewania-wody.html

  No votes yet.
  Please wait...
 • Raczej trzymajmy sie przyzwoitości, tylko nie z Partią Razem bo to zakamuflowana lewica 😉
  Już wolę Wojowników Kukiza przynajmniej wiadomo co jest grane.
  Dedykuję Jacka Kaczmarskiego
  „Ja prosty człowiek – wierzę w słowo.
  Powiedzą – wstań i idź – to idę.
  Zarabiam ręką, a nie głową
  Nie grzeszę pychą, ani wstydem.
  Dla ludzi mam otwarte drzwi,
  Niewiele zabrać można mi,
  Ale jak ktoś mi da po pysku –
  Oddam z nawiązką
  – Ja nie Chrystus!”

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama