REKLAMA
,
Opinie: Wybory | Chełmski beton
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint


Wszak jak pisał Rudnicki, czasy kiedy to starsze pokolenie smarowało chleb pastą do zębów, a wieczorem – pastą do butów, chyba bezpowrotnie minęły. Jak minione pokolenie w sferach poprawy jakości życia, w sferach ekonomicznych, pozbawione było politycznych wyborów, tak dziś to sama młodzież nie potrafi zadbać o własne interesy. Ostatnie zrywy, młodzieżowy bunt i niezadowolenie, dawało mi do zrozumienia, że cudownie brzmiące hasła: „idzie nowe pokolenie”, czy „tej siły nie powstrzymacie”, mogą mieć szanse na realizację. W rzeczywistości okazało się, że nie „idzie”, ale człapie, a „starzy wyjadacze” nie musieli stawiać oporu. Wybory do naszej Rady Miasta dobitnie pokazały, że także i Chełm to zabetonowane miasto.

Reklama

W Lublinie i Zamościu często spotkasz się z opinią jakoby Chełm to miasto w którym pozostali tylko emeryci. Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że na listach komitetu „Postaw na Chełm”, który nieoficjalnie wygrał wybory do Rady Miasta, pojawiło się ich aż ośmiu, plus jeden rencista, w tym uwaga! Dwie „jedynki”. Szef SLD – Leszek Miller powiedział wczoraj dziennikarzom, że probierzem siły SLD są wyniki w miastach prezydenckich. – Z naszych informacji wynika, że pozytywnie rozstrzygnęliśmy wyniki w takich znaczących ośrodkach jak Dąbrowa Górnicza, Chełm. […]. Z kolei Chełmianie chyba powinni już wiedzieć, że warto uzbroić się w cierpliwość. Pani Prezydent Agata Fisz uzyskała jeden z najlepszych wyników w kraju, jeżeli chodzi o kandydatów popieranych przez SLD. Pogratulować jej także może m.in. obecny Prezydent Dąbrowy Górniczej – Zbigniew Podrążą (SLD Lewica Razem) z wynikiem ponad 62%, Łukasz Kamoniewski ( SLD Będzin) z wynikiem 67%, czy Kazimierz Górski (SLD Sosnowiec), który w drugiej turze zmierzy się z Maciejem Adamcem (KWWW Niezależni dla Sosnowca).

Najwięcej powodów do radości powinien mieć  komitet „Nasz Chełm”, a oczywiście wspominam tu tylko o wyborach prezydenckich. Według nieoficjalnych danych, czwarte miejsce Mariusza Wieliczko z wynikiem 11,05%, wydaje się dobrą prognozą na przyszłość. Wielkie bannery nie pomogły w pierwszej turze Grzegorzowi Raniewiczowi, któremu pomóc może poparcie Longina Bożeńskiego z PiS, wspomnianego Mariusza Wieliczko oraz Konrada Rękasa, oczywiście w zdobyciu prezydenckiego fotela w drugiej turze. Wydaje mi się, że w interesie tych trzech Panów, najbardziej leży kwestia zmiany ekipy rządzącej. To, że wybory w pierwszej turze wygra obecna włodarz, było przesądzone od dawna, ale to właśnie drugiej tury Pani Agata Fisz powinna bać się najbardziej ( i chyba bała).

Kto najprawdopodobniej zasiądzie w Radzie Miasta Chełm? Otóż średnia wieku wszystkich wybranych kandydatów będzie wynosiła 53 lata. Najstarszym z nich będzie 77-letni Kazimierz Mazurek, któremu nie jeden z nas pozazdrościłby lekkości surfowania na Internecie. Najmłodszym – Paweł Białas (32 l.) – trener w klubie MKS Sambo Chełm. Dodajmy, że podczas ostatniego roku urzędowania średnia wieku RM będzie wynosić 57 lat. Profesor Krzysztof Rybiński w dzisiejszej radiowej audycji Radia Wnet, powiedział nam, że szansą na skok cywilizacyjny dla Polski są młodzi ludzie, którzy rozumieją potrzeby nowoczesnej gospodarki. – Generacja 60-latków intelektualnie się wyczerpała. To muszą być 40-latkowie, którzy wejdą do polityki bez obciążeń – komentował. Jak widać, chełmskim wyborcom daleko od reprezentowania podobnej postawy. Z jednej strony ciężko dziwić się społeczeństwu, które nie widzi sensu w zagłosowaniu na danego kandydata. Pamiętajmy, że uczestnictwo w wyborach nie jest obowiązkiem, a przywilejem. W takim mieście jak Chełm, wyniki są często napędzane poprzez „siatkę” wytworzoną przez samych urzędników i mają małe przełożenie na realne nastroje społeczeństwa.

Wynik do Rady Miasta Chełm może tylko smucić. Pojawiły się tylko dwie nowe twarze – Elżbieta Nowaczewska, Dyrektor Niepublicznej SP z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” w Chełmie oraz Paweł Białas – trener w klubie MKS Sambo Chełm. Lokalni wyborcy zdecydowali, że miasto nie potrzebuje zmian i świeżości. Na młodych mogła zagłosować tylko młodzież, ale przecież młodzieży nie ma, bo wyjechała za granicę w poszukiwaniu pieniędzy na utrzymanie. Nadzieja? Mała. Przyzwoity wynik dwóch młodych z  PiS-u – Kamila Błaszczuka i Adriana Koszałki (kolejno 164 i 158 głosów). Młodzi! Korzystajcie z praw, bo pozostaną nam tylko ronda, misie i trawniki.

Do rady dostał się Zastępca Prezydenta i Wiceprezydent. Dwóch byłych Przewodniczących Rady Miasta Chełm i była kandydatka na urząd prezydenta. W radzie zasiądą radni dwóch ostatnich kadencji, czy lokalny polityk, który zdobył mandat radnego już w 1994 roku. W radzie zasiądzie zastępca dyrektora szpitala w Chełmie, który bardziej niż wyborami, powinien bardziej zainteresować się długami i fatalnym stanem chełmskiego szpitala. Wśród wygranych pojawił się wicestarosta i pracownik MPGK w Chełmie. W radzie nie zasiądzie żadna osoba, którą mógłbym kojarzyć ze stałym, nieprzerwanym działaniem na rzecz rozwoju miasta. Wczoraj w Zabrzu podczas głosowania zmarł 70 – letni mężczyzna, po sile wieku, zaczynam się także martwić o naszych rządzących.

Napisz komentarz
 • Są młodzi, ale za nimi stoją „starzy” lub inne partie. Tak paskudnie postąpił „NASZ CHEŁM”. Jest, a właściwie była tam młoda aktywistka M. M-K. To ona wypisywała w nocy na FB o atakach na siedzibę swojego komitetu gdzie okrążono męża i kolegów, to ona o innych pisze w swoich komentarzach na FB „MENDY”. Taka społeczniczka, a ludzi ma za nic. O jakiej sile i elicie mowa. Trzeba szerzej spojrzeć na problem.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA