REKLAMA
,
Opinie: Krajobraz powyborczy
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Państwowa Komisja Wyborcza jak zawsze spóźnia się z wynikami, a Warszawa po raz kolejny czekała na zrzut z Londynu. Rezultat niedzielnego głosowania jest nam wszystkim bardzo dobrze znany, a na podsumowanie upływającej kadencji jeszcze przyjdzie czas. Bilans kampanii byłby o wiele ciekawszy…

Reklama

Pogniecione plakaty jeszcze na chodnikach, wielkie bannery wiszą, a my zadajemy sobie pytanie, kto to wszystko posprząta? Jak wynika z relacji ogólnopolskich mediów, pierwsza w kolejce do tego zadania, ustawiłaby się Magdalena Zelent z Partii Razem. Lewicowcy jako nieliczni wyrazili chęci aby uprzątnąć ulice w Polsce, ale urzędnicy właściwie nie wiedzieli, co mają im powiedzieć, bowiem jeszcze nikt tego nie praktykował. Zelent zdobyła 3 845 głosów i może być naprawdę zadowolona – wyprzedziła m.in. posła Marka Poznańskiego i Michała Kabacińskiego. Jej bardzo dobry wynik upatruje w braku wyrazistszych osobistości na liście „Razem” – warto zauważyć, że drugim „osiągnięciem” było  993 głosów, które uzyskała Katarzyna Mazurkiewicz. Partia, która wyplewiła w Polsce komunizm – można rzec dowcipnie. Niby Adrian Zandberg twierdzi, że Zjednoczona Lewica pogrzebała się sama, ale przecież 7,55 + 3,62 = 0. (śmiech). Jak na razie wszyscy interesują się ich czternastoma milionami z budżetu, choć pojawiaj się namowy o zapłacenie 75 % podatku.  Najprawdopodobniej wydadzą je na działalność społeczną.

Czasami spotykam się z opinią, że Chełm to miasto „twierdza” dla tych, którzy mieli dużo do czynienia z minionym systemem. Wynik Zjednoczonej Lewicy to przestroga dla tych, którzy będą chcieli kandydować, a nie nazywają się: Agata Fisz. Jeżeli ktoś po lewej stronie zmądrzeje, to za cztery lata wystawi na listę naszą obecną prezydent. Wynik Mariana Lipczuka, kojarzonego z z naszym miastem bije na alarm (1602). Na lewicy potrzebne są zmiany personalne, ale mam wrażenie, że do rozliczeń w Chełmie nie dojdzie. Jak mawia Leszek Miller – zarówno Barbara Nowacka, jak i obecny na naszej liście – Michał Kabaciński, mają przed sobą wielką przyszłość jako politycy. Lokalnie nikogo nie stać aby tworzyć taką lewicę, która będzie mogła być alternatywą dla Prawa i Sprawiedliwości. Powód? Brak lidera.

Wodza z kolei ma PiS. Wodza, który nie pojawił się na debacie w Chełmie, Zamościu i Lublinie. I to nie była ignorancja, ale strach przed własną wybuchowością, brakiem umiejętności do prowadzenia spokojnej dyskusji. Biorąc pod uwagę, że Beata Mazurek została wybrana jako członek Komisji do Spraw Służb Specjalnych, to wszystko zaczyna mi się układać w logiczną całość.  Mazurek mogłaby pełnić wysoko postawioną funkcję w PiS-ie i pewnie nie raz otrzymała takową propozycje. Zastanawiałem się tylko jak mogła pozwolić sobie na brak obecności na debacie z Grzegorzem Raniewiczem (TVP Lublin) albo oddać swoje miejsce swojemu głównemu konkurentowi Sławomirowi Zawiślakowi w Zamościu. „Skoro jest zaproszenie na tę debatę, skoro są zaproszeni kandydaci, wezmę w niej udział. To kwestia szacunku do wyborców, którzy debaty oczekują” – Andrzej Duda. Ciężko to stwierdzić, pomimo mojej sympatii, bo naprawdę da się tu wyczuć profesjonalizm i świeżą krew – największą porażką wyborczą, była ta, której doświadczył Jakub Banaszek. Zawsze w garniturze, zawsze elegancki i profesjonalnie przygotowany. A może wyborcy z małych miejscowości, chcieli właśnie takiego, co przyjdzie do nich na bazar niekoniecznie w uprasowanej koszuli i tylko pomaca jabłka i buraki? Zapyta co u „babki” i poklepie po ramieniu. Taki to będzie dopiero „swój”! Wydaje mi się, że o taki sposób prowadzenia kampanii chodziło. Mieszkańcy regionu chyba nie byli przygotowani na TAKĄ fachowość. Zaskoczenie? Agata Borowiec i jej wynik.

Mandat wyborców otrzymał Grzegorz Raniewicz, a prawo jazdy stracił Stanisław Żmijan. Jego brawurową jazdę na trasie Chełm – Hrubieszów nagrał nieoznakowany radiowóz z wideorejestrator. Obaj politycy pojawią się w Sejmowych ławach. Kampania Platformy była bezbarwna i praktycznie niewidoczna, głównie oparta na krytyce PiS-u, a ten straszak przestał już dawno działać. Największym wygranym jest Grzegorz Schetyna, który zna partię jak mało kto, a to się przyda już niedługo… Przyszły rząd za pewne zechce odświeżyć temat „taśm prawdy”, a po stronie Platformy będzie musiała stać naprawdę silna osoba, która pomoże przetrwać partii pod kątem wizerunkowym. Platforma przegrała lokalne wybory głównie przez swoją ignorancję i jak sama Ewa przyznała – „przez pychę”. I na koniec – Panie Żmijan, trzeba się zastanowić, czy ta obwodnica jest nam naprawdę potrzebna. Przypadkiem pracę stracić może rzesza ludzi, także ostrożnie z obietnicami.

Ostrzeżenia przeciwników Ryszarda Petru spełniły się. Radosław Sikorski puścił parę i stwierdził, że „błędem rzemiosła politycznego było nieskonsumowanie sojuszu z Ryszardem Petru. A ten sojusz był dogadany. Z tego względu ta porażka jest bardzo dotkliwa. W innym wypadku byłoby 38 proc. do 31 proc.”  Z łatką Platformy umiejętnie walczył Mateusz Prucnal, „jedynka” w okręgu chełmskim, który zdążył swoim optymizmem zarazić wielu wyborców. Na debatach prezentował się imponująco, ale nikogo to nie dziwi skoro mamy do czynienia z kimś, kto prowadzi szkolenia z autoprezentacji, przygotowuje programy psychoprofilaktyczne i jako nieliczny kandydat – wie jak ma się poruszać w warstwie językowej. Ciekawostką wspomnę, że byłem uczestnikiem szkolenia, które prowadził na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Petru największe brawa otrzymał na wieczorze wyborczym, kiedy wspomniał, że będzie pilnował proeuropejsiego kursu Polski. Wydaje mi się, że .Nowoczesna powinna głównie skupić się na tworzeniu struktur lokalnych. Na wzór polecam przykład Joanny Schmidt i jej aktywność w Poznaniu – otrzymała 35 202 głosów. Urszula Żbikowska z Chełma otrzymała jedynie 260 głosów, Prucnal – 5 556.

U Kukiza podobno już kłótnie. Reprezentanci „narodowców” już twierdzą, że nie wyobrażają sobie współpracy z Liroyem. „Panie Marszałku, Wysoka Izbo, poproszę o bit”. Najbliżej nam w Chełmie było do Zbigniewa Mazurka, którego wynik był dla mnie zagadką i zaskoczeniem jednocześnie. W ostateczności to Sachajko będzie spijał piankę w towarzystwie ludzi, którzy mogliby utworzyć mapę politycznych frakcji. Jak podzielić KNP, KoLibra, związkowców z Solidarności Walczącej, narodowców i muzyka, który kręcił filmy porno? Panu Sachajko życzę, żeby nie doszło do rozpadu i aby wśród swoich towarzyszy znalazł osoby o wspólnych poglądach. Zastanawiałem się czy wspominać o Pawle Białasie, który zdobył 2 092 głosów. W trakcie kampanii nie wiedziałem, czy przyczepiać się, że wykorzystuje do kampanii swój klub MKS Sambo, że jest trenerem, a indoktrynuje młodych ludzi. Zorganizował protest przed siedzibą Nowego Tygodnia, byłem, zepsuł mu się megafon, protestu nie było. Na jego materiałach – błędy ortograficzne i brak informacji, że „sfinansowano ze środków komitetu”, a w dniu wyborów nagiął ciszę wyborczą i rozsyłał smsy z prośbą o głos… Gratuluję wyniku, ale tak się kampanii nie robi.

Zbliżamy się do końca. Świetny wynik Rafała Bukowskiego – 6 301 głosów, który naprawdę może dawać mu nadzieję na przyszłość. Zadziałał tu „efekt lidera”, drugi i trzeci wynik to lekko ponad tysiąc głosów. I byłem pewien, że głosy podzielą się między Stafijowskim a Bukowskim, ale w ostateczności to kandydat z Chełma zdobył większe poparcie. KORWiN poza Sejmem, to czas na partię WIPLER? Czy z twarzą „krula” da się wygrać? Chyba jest to możliwe, w szczególności, że młodzi skręcają w prawo, a wszystkie badania wskazują, że wybierali partię Korwina przy urnach o wiele częściej niż pozostałe. Przeczołgać się jednak udało PSL-owi, który w naszym mieście był całkowicie niewidoczny. Przypomnę, że do Sejmu wchodzi Genowefa Tokarska z wynikiem 4 606 głosów. Pęknięcie partii widać, ale przynajmniej Piechociński nie owija w bawełnę i potwierdza, że zrezygnuje z funkcji Prezesa PSL.

No i na koniec warto dodać, że PiS wygrał wybory, a więc nie były sfałszowane.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA