REKLAMA
Baner  promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Ostatni dzwonek na „mały ZUS”
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jeszcze tylko do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłosić się do „małego ZUS” na nowych zasadach, żeby już w tym roku opłacać niższe składki uzależnione od dochodu. Do ZUS w Chełmie wpłynęło już 141 zgłoszeń do ulgi.

Reklama

Przepisy zmieniły się 1 lutego. Budzą duże zainteresowanie w placówkach i na infolinii Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dziennie na infolinię dzwoniło w sprawie „małego ZUS” nawet 1,5 tys. osób. Podobną liczbę klientów obsługiwali każdego dnia doradcy płatników w jednostkach ZUS w całym kraju.

Nasi konsultanci odpowiadają na wszelkie pytania dotyczące zasad korzystania z ulgi. Wyjaśniają m.in. w jaki sposób wypełnić dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe. Z naszych statystyk wynika, że najczęściej klienci pytali, czy w ogóle mogą skorzystać z ulgi i na jakich zasadach mogą to zrobić – wskazuje prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Instytucja przypomina, że w ostatnim dniu przyjmowania zgłoszeń w poniedziałek 2 marca placówki ZUS będą czynne do godziny 18.00.

„Mały ZUS” od lutego

Składki na ubezpieczenia społeczne na „małym ZUS” oblicza się od połowy przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku, ale od kwoty nie mniejszej niż 30% minimalnego wynagrodzenia krajowego (w 2020 roku to 780 zł).
Składkę zdrowotną przedsiębiorca opłaca w pełnej wysokości.
Na „małym ZUS” można być maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadzenia firmy.

Od lutego z ulgi może korzystać przedsiębiorca, którego przychód z poprzedniego roku kalendarzowego nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli prowadził działalność gospodarczą krócej niż przez rok (ale minimum przez 60 dni), to limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy.
Z „małego ZUS” wykluczone są firmy, które rozliczają się na karcie podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz te, które prowadzą dodatkowo inną pozarolniczą działalność (np. jako wspólnik spółki jawnej). Z ulgi nie skorzysta także osoba, która wykonuje dla byłego lub obecnego pracodawcy to, co robiła dla niego jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Niewiele czasu na zgłoszenie

Przedsiębiorca, który chce od lutego zacząć korzystać z „małego ZUS”, powinien zarejestrować się do ulgi najpóźniej 2 marca.
Zrobi to, składając w ZUS odpowiednie dokumenty zgłoszeniowe. Nowego zgłoszenia nie składa przedsiębiorca, który już w styczniu korzystał z „małego ZUS” i chce kontynuować ulgę na nowych zasadach. Obie te grupy muszą na początku marca dostarczyć do ZUS dokumenty rozliczeniowe za luty. Więcej informacji o uldze po zmianach można znaleźć na www.zus.pl.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama