REKLAMA
,
Zgłoś swój pomysł do budżetu obywatelskiego
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Niewiele czasu zostało na zgłoszenie propozycji zadań do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Wnioski przyjmowane będą tylko do piątku 14 lipca.

Od 1 czerwca chełmski magistrat przyjmuje propozycje zadań, które w październiku będą mogły wziąć udział w  głosowaniu. Od wielkości uzyskanego wśród mieszkańców poszczególnych osiedli poparcia zależeć będzie, które z zadań znajdą się w przyszłorocznym budżecie. W tym roku propozycje zadań przyjmowane są także przez Internet za pośrednictwem strony internetowej. Ich złożenie jest bardzo proste, ale wnioski muszą spełnić kilka kryteriów.

Reklama

Przede wszystkim wartość zadania nie może przekraczać 250 tys. złotych, musi być to również zadanie inwestycyjne, którego wykonanie możliwe jest w jednym roku i które jest zgodne z prawem. Wszystkie zasady opisane są na platformie internetowej, gdzie nie tylko można składać własne propozycje ale również głosować – mówi Roland Kurczewicz, Pełnomocnik Prezydenta Chełma.

Do tej pory mieszkańcy miasta zgłosili już ponad 70 propozycji zadań, z czego 85% w formie elektronicznej. Najwięcej wniosków dotyczy na os. Słonecznego, najmniej os.XXX-lecia. Można je sprawdzić na wspomnianej wyżej stronie www. Nie oznacza to jednak, iż na liście do głosowania znajdą się wszystkie propozycje.

Przechodzą one 2 etapy oceny. Podczas pierwszego – formalnego – sprawdza czy wnioskodawca jest uprawniony do składania propozycji i czy formularz został wypełniony prawidłowo. Jeśli tak, wniosek pojawia się na stronie. Dopiero teraz osoby weryfikujące wnioski zajmują się nimi pod względem merytorycznym. Każda z propozycji jest oceniana pod względem zgodności z zasadami Budżetu Obywatelskiego. Jeśli zadanie spełnia ustalone kryteria pojawi się na listach głosowania, jeśli nie, zostaje odrzucone.

Wśród propozycji poprawnych formalnie zazwyczaj są takie, które nie zostają dopuszczone do głosowania gdyż na przykład nie są inwestycjami, dotyczą terenu, który nie jest własnością miasta, są niezgodne z przepisami np. prawa budowlanego lub ich wartość jest zbyt wysoka – mówi Kurczewicz. – Oceną zajmie zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, w skład którego wchodzą specjaliści z różnych dziedzin.

Przypominamy – propozycję zadań może składać  każdy z mieszkańców Chełma, który ukończył 16 rok życia. Macie na to jeszcze tydzień. Regulamin Budżetu Obywatelskiego, choć określa szereg zasad, nie ogranicza mieszkańcom liczby składanych wniosków.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
Wyboista droga do sprzedaży MPEC
REKLAMA