REKLAMA
,
Ostatnie takie dni
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od lat tysiące ludzi uczestniczyło w Europejskich Dniach Dobrosąsiedztwa Zbereże – Adamczuki. W tym roku (9-11 sierpnia) organizatorzy zapowiadają ostatnią edycję wydarzenia.

Reklama

Celem przedsięwzięcia była aktywizacja współpracy transgranicznej samorządów i mieszkańców terenów przygranicznych w budowaniu wzajemnego zaufania, promocja walorów przyrodniczo-turystycznych Polesia poprzez organizację aktywnych form wypoczynku oraz propagowanie miejscowości Zbereże i Adamczuki jako lokalizacji stałego drogowego przejścia granicznego.

Organizatorzy po obu stronach granicy polsko-ukraińskiej liczyli, że w ten sposób wywrą presję na władzach centralnych swoich państw i doprowadzą do budowy nowego mostu na Bugu oraz organizacji nowego przejścia granicznego.
Po 10 latach nadzieje te zgasły.
Stąd decyzja o zakończeniu w tym roku organizowania Dni Dobrosąsiedztwa.

Samorządy po polskiej stronie granicy – biorąc pod uwagę duże zainteresowanie mieszkańców i turystów możliwością przekraczania granicy pieszo lub rowerem – rozważają jeszcze możliwość wystąpienia z wnioskiem o  takie przystosowanie przejścia granicznego w Dorohusku, by można je było przekraczać również rowerem, przynajmniej w okresie wakacji .
Byłaby to dodatkowa atrakcja dla turystów korzystających z trasy rowerowej green velo – mogliby przekroczyć granicę w Dorohusku i zwiedzić Ukrainę, np. bardzo popularne okolice Jeziora Świtaź.

Zanim jednak taka możliwość się pojawi, zapraszamy na tegoroczne Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa do polskiego Zbereża i ukraińskich Adamczuk od 9 do 11 sierpnia br.

A oto program:

9 sierpnia (piątek)

Zbereże – miejsce odprawy granicznej
godz. 9:00 – uroczyste otwarcie mostu i odprawy granicznej
godz. 10:00 – konferencja prasowa władz samorządowych Powiatu Włodawskiego i Rejonu Szackiego

Wola Uhruska – nabrzeże Bugu przy drodze dojazdowej od ul. Ogrodowej, godz. 9:00 – Spływ Kajakowy Bugiem na trasie Wola Uhruska-Zbereże (ok. 25 km) – informacje i zapisy: tel. 504 061 040,  www.splywybugiem.szu.pl/
Ważne: Spływy na trasie Wola Uhruska-Zbereże będą się odbywały przez wszystkie dni trwania EDD Zbereże-Adamczuki – zbiórka chętnych w miejscu wyznaczonym przez organizatora spływów o  godz. 9:00 i 15:00 każdego dnia, tj. 9, 10 i 11 sierpnia

Zbereże
godz. 18:00 start IX Transgranicznego Biegu Polesie na trasie Zbereże – Jez. Świtaź – Zbereże – informacje i zapisy: www.biegpolesie.pl

10 sierpnia (sobota)

Bytyń – łowisko „Pompka II” na starorzeczu Bugu w Bytyniu
godz. 7:00 – Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie – informacje i zapisy: tel. 500 651 329, www.wolauhruska.pzw.org.pl

Świtaź (UA) – centrum miejscowości (godziny wg. czasu lokalnego)
godz. 5:00 – start EcoMaratonu SUNRISE SVITAZ w ramach festiwalu biegowego SUNRISE SVITAZ – informacje i zapisy: https://athletic-events.com/en/events/559

Zbereże – miejsce odprawy granicznej
godz. 20:00 – zakończenie IX Transgranicznego Biegu Polesie

11 sierpnia (niedziela)

Wola Uhruska – ośrodek Pompka
godz. 14:00 – podsumowanie Międzynarodowego Pleneru Plastycznego „Kresy 92” (Plener odbędzie się w dniach od 5 do 11 lipca)

Zbereże – miejsce odprawy granicznej
od godz. 8:00 do godz. 22:00 – ruch graniczny
godz. 22:00 – zakończenie Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże-Adamczuki

W czasie trwania Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże-Adamczuki 2019 uruchomiona zostanie odprawa graniczna poza czynnym przejściem granicznym umożliwiająca piesze lub rowerowe przekroczenie graniczy z Ukrainą (wymagane są paszporty).

Godziny otwarcia odprawy granicznej:
9 sierpnia (piatek) – 9:00-20:00
10 sierpnia (sobota) – 8:00-20:00
11 sierpnia (niedziela) – 8:00-22:00

Po stronie ukraińskiej, w Adamczukach, przez wszystkie dni trwania imprezy będzie funkcjonował Jarmark. Ponadto będzie uruchomiona komunikacja publiczna i prywatna nad Jezioro Świtaź i do Szacka.

Organizatorzy: Starostwo Powiatowe we Włodawie, Urząd Rejonowy w Szacku, Urząd Gminy Wola Uhruska, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej, Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza w Lublinie przy współpracy z: Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej, Lubelskim Urzędem Celno-Skarbowym w Białej Podlaskiej, 1 Batalionem Drogowo-Mostowym z Dęblina, Stowarzyszeniem OTK Rzeźnik, Klubem Sportowym KOVEL, Shatsk Forest College, Kołem PZW w Woli Uhruskiej.

 

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • To smutne,ale może jednak za rok znowu?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Jutro radni uchwalą budżet
  AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
  Budżet (coraz mniej) obywatelski
  Budżet (coraz mniej) Obywatelski
  Rośnie dług Chełma
  Rośnie dług Chełma
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Ostrożnie na Obłońskiej!
  Katastrofa dopiero przed nami?
  Katastrofa dopiero przed nami?
  REKLAMA