REKLAMA
,
Ostrożnie z tymi wybuchami
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Wojewoda lubelski zakazał używania wyrobów pirotechnicznych do końca stycznia 2018 roku. Wyjątkiem jest sylwester i pierwszy dzień nowego roku.

Reklama

„W celu ochrony życia, zdrowia i mienia osób oraz zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego, wprowadza się zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego” – czytamy w rozporządzeniu wojewody.

Zakaz obowiązuje do 31 stycznia 2018 r.. Wyjątkiem są: 31 grudnia 2017 r. i 1 stycznia 2018 r. W tych dniach wyrobów pirotechnicznych można używać przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa dla życia, zdrowia ludzkiego, mienia i środowiska naturalnego. W przypadku nieletnich – wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej.

Zakazu wojewody nie stosuje się w przypadku pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zajmujące się tym zawodowo.

Każde naruszenie zakazu może skończyć się grzywną.

Warto pamiętać, że wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa. Nie ma roku, aby nie doszło do różnego rodzaju wypadków: od lekkich poparzeń po urwanie palców.  Stąd – jeżeli już musimy – kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się ściśle do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

Miłośnicy zwierząt od wielu lat apelują o ograniczenie pokazów fajerwerków – zwłaszcza w ostatni dzień roku – ze względu na naszych czworonożnych pupili. W mediach społecznościowych krążą posty z zaproszeniem do wzięcia udziału w akcji „Nie odpalam fajerwerków w Sylwestra”.

Inni proponują: Zamiast fajerwerków, daj pieniądze na schronisko.

Gdyby jednak te apele nie odniosły skutku (a pewnie nie odniosą), to weterynarze radzą, by nie zabierać zwierząt w miejsca, gdzie będą odpalane petardy i fajerwerki.  Można też podać pupilowi środek redukujący stres.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA