Chełmski Park Wodny zapowiada na 1 października otwarcie pierwszych w mieście tężni solankowych. Start już o godz. 9.00.
– Otwarcie naszej tężni już jutro [wtorek, 1 października – red.], dzisiaj końcówka przygotowań. Mamy nadzieję, że będzie się Państwu miło w niej relaksowało (…) – zachęcają organizatorzy.
To pierwszy tego typu obiekt w Chełmie, choć tężnie solankowe wykorzystywane są w lecznictwie już od XIX wieku.
To forma haloterapii czyli metody wspierającej leczenie, w której wykorzystywana jest sól w różnej postaci, tu – w formie inhalacyjnej.
Powietrze nasycone kryształkami soli ma dobry wpływ na organizm – pisał polski lekarz Feliks Boczkowski. Prowadził on badania górników pracujących w kopalniach soli i zauważył, że mikroklimat panujący tam w sposób korzystny wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego.
W tężniach solankowych również panuje swoisty mikroklimat – temperatura 20-24 *C, wilgotność- 40-60% , wytworzona solanka spływając po gałązkach tarniny pod wpływem ruchu powietrza przechodzi w aerozol bogaty w mikroelementy – wdychane powietrze jest bogate w lecznicze związki soli – zawiera głównie jod – podobnie jak powietrze nad morzem.
Seanse w tężniach solankowych zalecane są dla osób z częstymi przeziębieniami, z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych, a także z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.Są cennym uzupełnieniem leczenia także alergicznych chorób układu oddechowego. Osoby palące tytoń, pracujące w zapyleniu, w wysokiej temperaturze, a także „pracujące głosem” dużo szybciej się regenerują. Aby uzyskać trwałe efekty, powinno się w seansach uczestniczyć przynajmniej 2 razy w tygodniu, przez kilka tygodni.
Przeciwwskazaniem do korzystania z tężni solankowych jest ostry stan zapalny z gorączką, nadwrażliwość na jod, choroba nowotworowa, niewydolność krążenia, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego -warto uzgodnić wówczas ewentualne korzystanie z zabiegów ze swoim lekarzem.
Korzystanie z tężni solankowych jest dobrą metodą do podniesienia naturalnej odporności organizmu.