REKLAMA
,
Otwarcie tężni solankowych
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Chełmski Park Wodny zapowiada na 1 października otwarcie pierwszych w mieście tężni solankowych. Start już o godz. 9.00.

Reklama

Otwarcie naszej tężni już jutro [wtorek, 1 października – red.], dzisiaj końcówka przygotowań. Mamy nadzieję, że będzie się Państwu miło w niej relaksowało (…) – zachęcają organizatorzy.

To pierwszy tego typu obiekt w Chełmie, choć tężnie solankowe wykorzystywane są w lecznictwie już od XIX wieku.

To forma haloterapii czyli metody wspierającej leczenie, w której wykorzystywana jest sól w różnej postaci, tu – w formie inhalacyjnej.
Powietrze nasycone kryształkami soli ma dobry wpływ na organizm – pisał polski lekarz Feliks Boczkowski. Prowadził on badania górników pracujących w kopalniach soli i zauważył, że mikroklimat panujący tam w sposób korzystny wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego.

W tężniach solankowych również panuje swoisty mikroklimat – temperatura 20-24 *C, wilgotność- 40-60% , wytworzona solanka spływając po gałązkach tarniny pod wpływem ruchu powietrza przechodzi w aerozol bogaty w mikroelementy – wdychane powietrze jest bogate w lecznicze związki soli – zawiera głównie jod – podobnie jak powietrze nad morzem.

Seanse w tężniach solankowych zalecane są dla osób z częstymi przeziębieniami, z nawracającymi infekcjami dróg oddechowych, a także z przewlekłymi chorobami układu oddechowego.Są  cennym uzupełnieniem leczenia także alergicznych chorób układu oddechowego. Osoby palące tytoń, pracujące w zapyleniu, w wysokiej temperaturze, a także „pracujące głosem” dużo szybciej się regenerują. Aby uzyskać trwałe efekty, powinno się w seansach uczestniczyć przynajmniej 2 razy w tygodniu, przez kilka tygodni.

Przeciwwskazaniem do korzystania z tężni solankowych jest ostry stan zapalny z gorączką, nadwrażliwość na jod, choroba nowotworowa, niewydolność krążenia, niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego -warto uzgodnić wówczas ewentualne korzystanie z zabiegów ze swoim lekarzem.

Korzystanie z tężni solankowych jest dobrą metodą do podniesienia naturalnej odporności organizmu.

 

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Gospodarcze centrum dla młodych
Absolutorium dla prezydenta
Absolutorium dla prezydenta
Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
Waśniewskiego znowu przejezdna
Raport o stanie Chełma
REKLAMA