W poniedziałek znów otwarte będą żłobki i przedszkola. Pozostałe obostrzenia nadal obowiązują do 25 kwietnia. Hotele są zamknięte do 3 maja włącznie.
– Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji do 25 kwietnia – powiedział dzisiaj (14 kwietnia) minister zdrowia Adam Niedzielski. – Wyjątki od tej zasady dotyczyć będą przedszkoli, żłobków i sportu na świeżym powietrzu.
Minister poinformował, że w kraju wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów (78,94 proc.) i łóżek covidowych w szpitalach (75,71), a także zgonów z powodu COVID-19 (dzisiaj ponad 800 osób). Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, rząd zdecydował więc o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia.
W hotelach i miejscach noclegowych dotychczasowe zasady bezpieczeństwa obowiązywać będą dłużej – do 3 maja włącznie.
Natomiast od najbliższego poniedziałku 19 kwietnia ponownie otwarte będą żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci.
Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu, ale z pewnymi ograniczeniami.
– Zdecydowaliśmy się utrzymać obowiązujące obostrzenia, ale bacznie przyglądamy się napływającym każdego dnia informacjom o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów. Od tych danych uzależniamy dalsze decyzje. Zdrowie i życie ludzkie jest dla nas najważniejsze – mówi minister Niedzielski.
Hotele, żłobki i przedszkola, sport
- Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.
- Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
- Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszcza się możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Jest zgoda również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.
Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian
Dotychczasowe obostrzenia przedłużone są do niedzieli, 25 kwietnia.
Handel – ograniczenia
- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 będą nadal zamknięte.
- Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.
Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/dzialania-rzadu