REKLAMA
,
Pada i będzie padać
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydał IMGW dla woj. lubelskiego.  Synoptycy ostrzegają przed intensywnymi opadami deszczu z burzami, a lokalnie może pojawić się grad.

Reklama

Pogoda w tym tygodniu będzie taka jak widać za oknem. Będzie padać, lać, a w przerwach pojawią się burze. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całej wschodniej części kraju, w tym dla województwa lubelskiego.

Synoptycy prognozują wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadów może wynieść miejscami od 30 mm do 45 mm. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie może pojawić się grad.

W nocy będziemy mieli zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. W całym kraju miejscami przelotne opady deszczu i burze.

I z taką mniej więcej aurą  będziemy mieli do czynienie przez kilka kolejnych dni.

Każda burza jest niebezpieczna – ostrzega Julianna Drożdżyńska, synoptyk IMGW-PIB.  – Burze niewątpliwie są fascynującym zjawiskiem, zarówno pod względem walorów wizualnych, jak i mechanizmu ich powstawania. Nie można jednak lekceważyć ich siły – nawet z początku niepozorna burza, w miarę upływu czasu może stać się bardzo groźna.

Jak się zachować, gdy zaskoczy nas burza?

Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy szukać schronienia przed każdą burzą. Jeśli to możliwe nie powinniśmy zostawać na zewnątrz, zwłaszcza na wzniesieniach lub na nieosłoniętym terenie w bezpośredniej bliskości wysokich punktów – drzew, słupów itp. Również rozkładanie parasola w czasie burzy to zły pomysł – znacznie bezpieczniej będzie jednak zmoknąć, niż narażać się na uderzenie pioruna.
Bezpieczne jest pozostanie w samochodach lub innych pojazdach – jeśli okna w nich są zamknięte, to samochód stanowi wtedy tzw. klatkę Farradaya, w której nie ma pola elektrycznego.
Jeśli burza zaskoczy nas podczas uprawiania sportów wodnych lub rekreacji nad wodą, należy jak najszybciej udać się w kierunku brzegu – przebywanie na wodzie jest śmiertelnie niebezpieczne i żaden sprzęt pływający nie jest bezpiecznym schronieniem.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA