REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Pamiętacie stary Chełm?
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Jakieś plany na weekend? My polecamy podróż do przeszłości. W muzeum jest do obejrzenia (i do wspominania) wystawa Chełm w fotografii XIX i XX wieku.

Reklama

To Chełm, który pamiętacie i którego nie macie prawa pamiętać. Bowiem najstarsze fotografie zgromadzone na wystawie przez Muzeum Ziemi Chełmskiej ukazują nasze miasto w drugiej połowie XIX wieku. Ale – chronologicznie – są i te XX-wieczne, aż po lata 70-te.

Zdjęcia pozwalają ocenić zmiany, które zaszły w urbanistyce i architekturze miasta przez prawie 100 lat. Niezwykła uroda i walory fotografii przybliżają też klimat dawnych czasów. Jest trochę tak, jakbyśmy wrócili do przeszłości i spacerowali po dawnym Chełmie.
Fotografie dokumentują również miejsca, które zmieniły się bezpowrotnie. Nieodwracalnie miasto utraciło, trafnie uwieczniony na zdjęciach, swój wielokulturowy charakter. Dziś już nie zobaczymy scenek rodzajowych, na których toczy się wspólne życie chełmian – Polaków, Żydów, Ukraińców i Niemców.

Wśród prezentowanych materiałów znalazły się pocztówki fotograficzne pochodzące z wydawnictwa: „Album goroda Chołma” A. Diediulina z 1876 r., Prawosławnego Bractwa Przenajświętszej Bogurodzicy, a także prace z chełmskich zakładów fotograficznych z przełomu wieków, m.in.: wybitnej dokumentalistki, portrecistki regionu lubelskiego – W. Sierocińskiej, działacza społecznego i wydawcy – B. Ostrowskiego, a także M.J. Bronfelda. Z okresu międzywojennego są fotografie, których autorem jest m.in. J. Wołyński.

Na wystawie możemy oglądać również tegoroczny przekaz (zbiór fotografii z lat 60. i 70. XX wieku) podarowanych muzeum przez Jerzego Grosmana.

Zapraszamy do budynku muzeum przy ulicy Lubelskiej 57 (Zielona Witryna). Dzisiaj i jutro (sobota, niedziela) muzeum jest czynne w godz. 12-16, ale placówka, za wyjątkiem poniedziałków,  zaprasza przez całe lato.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • Cenie piekne intencje Redakcji ale w praktce to bzdura. O 15 już zamknięte. Jak otwarte to oprowadza jakiś
  ” facio ” co to ma wszystko gdzieś i na tym sie nie zna. Nawet nie wie co tam jest! To jest kilka zdjęć ciekawych ale już kilkakrotnie pokazywanych , Gdzie są te nowości, nabytki Grosmana?
  Nikt na ten temat z obsługi nic nie wie.
  Co to ma być? Jakieś “ludziki” zatrudnione w muzeum “na socjalu,” raczej powinni byc zatrudnieni w szkole jako woźne . To obciach. Komuna w czystym wydaniu. Oni o niczym nie mają pojęcia. Chcą jedynie jak najszybciej to zaknąc i pojść do domu. Jak sie ktoś ” przypląta” to jest intruzem zakłócającym im spokój!
  Zróbcie coś z tym bo to wstyd.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Czekam na porządną siedzibę Muzeum w Młynie Michalenki.

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama