REKLAMA
,
Pamiętacie stary Chełm?
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Jakieś plany na weekend? My polecamy podróż do przeszłości. W muzeum jest do obejrzenia (i do wspominania) wystawa Chełm w fotografii XIX i XX wieku.

Reklama

To Chełm, który pamiętacie i którego nie macie prawa pamiętać. Bowiem najstarsze fotografie zgromadzone na wystawie przez Muzeum Ziemi Chełmskiej ukazują nasze miasto w drugiej połowie XIX wieku. Ale – chronologicznie – są i te XX-wieczne, aż po lata 70-te.

Zdjęcia pozwalają ocenić zmiany, które zaszły w urbanistyce i architekturze miasta przez prawie 100 lat. Niezwykła uroda i walory fotografii przybliżają też klimat dawnych czasów. Jest trochę tak, jakbyśmy wrócili do przeszłości i spacerowali po dawnym Chełmie.
Fotografie dokumentują również miejsca, które zmieniły się bezpowrotnie. Nieodwracalnie miasto utraciło, trafnie uwieczniony na zdjęciach, swój wielokulturowy charakter. Dziś już nie zobaczymy scenek rodzajowych, na których toczy się wspólne życie chełmian – Polaków, Żydów, Ukraińców i Niemców.

Wśród prezentowanych materiałów znalazły się pocztówki fotograficzne pochodzące z wydawnictwa: „Album goroda Chołma” A. Diediulina z 1876 r., Prawosławnego Bractwa Przenajświętszej Bogurodzicy, a także prace z chełmskich zakładów fotograficznych z przełomu wieków, m.in.: wybitnej dokumentalistki, portrecistki regionu lubelskiego – W. Sierocińskiej, działacza społecznego i wydawcy – B. Ostrowskiego, a także M.J. Bronfelda. Z okresu międzywojennego są fotografie, których autorem jest m.in. J. Wołyński.

Na wystawie możemy oglądać również tegoroczny przekaz (zbiór fotografii z lat 60. i 70. XX wieku) podarowanych muzeum przez Jerzego Grosmana.

Zapraszamy do budynku muzeum przy ulicy Lubelskiej 57 (Zielona Witryna). Dzisiaj i jutro (sobota, niedziela) muzeum jest czynne w godz. 12-16, ale placówka, za wyjątkiem poniedziałków,  zaprasza przez całe lato.

Napisz komentarz
 • Cenie piekne intencje Redakcji ale w praktce to bzdura. O 15 już zamknięte. Jak otwarte to oprowadza jakiś
  ” facio ” co to ma wszystko gdzieś i na tym sie nie zna. Nawet nie wie co tam jest! To jest kilka zdjęć ciekawych ale już kilkakrotnie pokazywanych , Gdzie są te nowości, nabytki Grosmana?
  Nikt na ten temat z obsługi nic nie wie.
  Co to ma być? Jakieś „ludziki” zatrudnione w muzeum „na socjalu,” raczej powinni byc zatrudnieni w szkole jako woźne . To obciach. Komuna w czystym wydaniu. Oni o niczym nie mają pojęcia. Chcą jedynie jak najszybciej to zaknąc i pojść do domu. Jak sie ktoś ” przypląta” to jest intruzem zakłócającym im spokój!
  Zróbcie coś z tym bo to wstyd.

 • Czekam na porządną siedzibę Muzeum w Młynie Michalenki.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  Zapal znicz dla medyka
  Zapal znicz dla medyka
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  REKLAMA