REKLAMA
,
Pamiętajcie o maseczkach! Cały kraj w strefie żółtej
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Od dzisiaj, 10 października, w całym kraju obowiązuje strefa żółta. Wszyscy musimy nosić maseczki, także na świeżym powietrzu. Zobaczcie, jakie jeszcze obowiązują obostrzenia. I trzymajcie się zdrowo!

Reklama

Strefa żółta – jakie obowiązują obostrzenia?

Zasłanianie ust i nosa

– obowiązuje wszędzie w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że maseczkę lub przyłbicę można zdejmować tylko w swoim mieszkaniu lub w domu i na otaczającym go terenie. Wszędzie indziej maseczki lub przyłbice należy nosić przez cały czas (zdejmować je można jedynie podczas posiłków).

Handel

– klienci sklepów, aptek oraz obiektów usługowych mają obowiązek zasłaniania ust i nosa, a także stosowania środków do dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek jednorazowych.

Transport publiczny i zbiorowy

– w pojeździe można przewozić tyle osób, ile wynosi 100% miejsc siedzących albo 50% wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej autobusu. Oczywiście w środku pojazdu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne

– we wszystkich tego typu obiektach obowiązuje zakrywanie ust i nosa, do momentu zajęcia miejsca, przy którym będą spożywane posiłki. Personel również musi nosić maseczki lub przyłbice. Liczba osób, które mogą znajdować się w pomieszczeniu zależy od powierzchni obiektu. Wzór jest prosty: 1 osoba na 4 mkw. Obiekty gastronomiczne mogą być czynne od 6.00 do 22:00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Imprezy rodzinne, w tym wesela

– w żółtej strefie w tego typu imprezach może uczestniczyć maksymalnie 75 osób, z wyjątkiem obsługi. Nie trzeba zakrywać ust i nosa. Ważne! Zmiany te wchodzą w życie od 17 października 2020 r.

Kościoły i wydarzenia religijne

– wszystkie osoby znajdujące się w kościele (oprócz osób sprawujących kult) mają obowiązek zakrycia ust i nosa. Jeśli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, to wszystkie osoby biorące w nim udział muszą zachować dystans 1,5 m oraz zakrywać usta i nos (z wyłączeniem osób sprawujących kult).

Salony fryzjerskie, kosmetyczne oraz tatuażu

– w żółtej strefie w miejscach, gdzie prowadzona jest taka działalność, mogą przebywać tylko obsługa i obsługiwani klienci. Nieczynne są poczekalnie. Wszystkie osoby, o ile to możliwe, muszą mieć zasłonięte usta i nos.

Zgromadzenia i imprezy inne niż rodzinne

– zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 100 osób, a uczestnicy tego typu imprez muszą zachować dystans 1,5 m od siebie i zakrywać usta i nos.

Kina

– maksymalnie 25% publiczności, oczywiście przy zachowaniu dystansu 1,5 m oraz obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Siłownie, kluby i centra fitness

– obowiązuje limit osób dostosowany do powierzchni. Przyjęto, że może to być 1 osoba na 7 mkw.

Wydarzenia kulturalne i sportowe

– jeśli odbywają się w zamkniętych pomieszczeniach lub w obiektach sportowych na otwartej przestrzeni, może w nich uczestniczyć maksymalnie 25% osób, wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos i zachowywać dystans 1,5 m.

Kluby nocne, dyskoteki

– zakaz prowadzenia tego typu działalności.

Aquaparki i baseny

– obecnie 75 proc. obłożenia obiektu.

Działalność hotelarska

– jest dopuszczalna, z wyłączeniem działalności klubów i dyskotek.

Przypominamy, że od 10 października trzy powiaty na terenie województwa lubelskiego objęła strefa czerwona (z większymi obostrzeniami niż strefa żółta). To powiaty:  janowski, łęczyński i włodawski.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Niewiele unijnej kasy dla Chełma
Półtorej godziny do Stołpia
Półtorej godziny do Stołpia
Urząd w czasie zarazy
Urząd w czasie zarazy
Remonty wloką się niemiłosiernie
Remonty wloką się niemiłosiernie
Na Kolejową jeszcze poczekamy
Na Kolejową jeszcze poczekamy
REKLAMA