REKLAMA
,
Pamiętamy o zbrodni
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

12 stycznia to wyjątkowo tragiczna data w historii Chełma. Tego dnia 1940 roku niemieccy żołnierze rozstrzelali ponad 400 pacjentów chełmskiego szpitala psychiatrycznego. 

Reklama

W 81. rocznicę tych tragicznych wydarzeń hołd ofiarom niemieckiej zbrodni w imieniu samorządu złożył wiceprezydent Miasta Chełm Janusz Cieszyński.

Bezwzględny mord był elementem akcji T-4, realizowanej w III Rzeszy oraz na terenach okupowanych, której celem była eliminacja osób cierpiących na przewlekłe choroby psychiczne czy z zaburzeniami rozwoju.

 
12 stycznia 1940 r. ponad dwudziestu esesmanów otoczyło budynki Wojewódzkiego Komunalnego Szpitala Psychiatrycznego w Chełmie. Personelowi szpitala nakazali opuścić placówkę, zostawiając jedynie grupę około 10 pielęgniarzy, którzy mieli wyprowadzać chorych na dziedziniec. Masakra rozpoczęła się od budynku męskiego i trwała kilka godzin. Niemcy rozstrzeliwali pacjentów przed drzwiami budynków. Ci, którzy próbowali się opierać, byli wyciągani siłą lub rozstrzeliwani w środku i wyrzucani przez okna. Rannych dobijano na placu przed szpitalem. Z masakry uratowało się zaledwie kilka osób.
 
Zamordowano wówczas około 300 mężczyzn, 124 kobiety i 17 dzieci. Niemcy dokładnie zacierali ślady i spalili dokumentację szpitala. Udało się zidentyfikować tylko 39 ofiar. Reszta więc pozostaje wciąż bezimienna, pochowana w zbiorowej mogile.
 
 
 
Zdjęcia pochodzą z serwisu Miasto Chełm.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA