REKLAMA
,
Para Prezydencka w Wytycznie
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

W czwartek, 17 września br., do Wytyczna przyjeżdża Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. Okazja to obchody 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę.

Reklama

W czwartek, 17 września o godz. 13.15, przed pomnikiem ku chwale żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie (powiat włodawski), Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w obchodach 81. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę.

Podczas uroczystości planowane jest wystąpienie Prezydenta RP. Uroczystości w Wytycznie organizuje Straż Graniczna.

***

Pod Wytycznem miała miejsce ostatnia bitwa Korpusu Ochrony Pogranicza. Oddziały KOP zgrupowane po walkach z Armią Czerwoną na Polesiu i Wołyniu, przeszły Bug. 30 września grupa KOP podjęła dalszy marsz, aby dołączyć do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Kleeberga. Przy próbie przekroczenia szosy Włodawa-Lublin, w Wytycznie, doszło do starcia z oddziałami pancernymi Armii Czerwonej. Po całodziennych walkach, wobec przewagi wroga, dowódca grupy KOP, gen. Wilhelm Orlik-Rückemann rozkazał odwrót i rozwiązał grupę. Oddziały drobnymi grupami przedostały się do lasów i rozpoczęły walkę konspiracyjną. Czerwonoarmiści w sposób bestialski obeszli się z rannymi. Rozstrzelano kilku żołnierzy wziętych do niewoli, a około 300 zaginęło bez śladu.

Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Absolutorium dla prezydenta
Absolutorium dla prezydenta
Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
Dzisiaj sesja Rady Miasta Chełm
Waśniewskiego znowu przejezdna
Raport o stanie Chełma
Aleja 3 Maja w remoncie
Aleja 3 Maja w remoncie
REKLAMA