REKLAMA
Baner promocyjny Triada/BUR
Baner promocyjny Triada/BUR
,
Pas rośnie w oczach
FacebookTwitterEmailMessengerLinkedInPrint

Dzięki sprzyjającej pogodzie, roboty idą znacznie szybciej niż zakładano. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie chwali się, że inwestycja na lotnisku w Depułtyczach Królewskich przekroczyła półmetek.

Reklama

Chodzi oczywiście o budowę betonowego pasa startowego na lotnisku akademickim. Prace ruszyły we wrześniu 2019 r. Do tej pory udało się wykonać wykopy pod drogę startową, sieć kanalizacji oraz nawierzchnię drogi kołowania. Powstały także drogi pomocnicze ulokowane bezpośrednio przy stacji paliw i hangarze.

W najbliższym czasie realizowane będą kolejne etapy inwestycji. Do wykonania zostało położenie warstwy nawierzchni utwardzonej i malowanie drogi startowej, a potem jeszcze instalacja oświetlenia i oznakowanie.

– Zaplanowane prace budowlane idą lepiej niż się tego spodziewaliśmy. Jesteśmy zadowoleni z postępu i przebiegu robót, a trzeba przyznać, że ze względu na fakt, że nasi studenci stale korzystają z infrastruktury lotniska, nie jest to łatwe. Prace muszą być uzgadniane i koordynowane na bieżąco z zarządzającym lotniskiem – powiedział rektor PWSZ w Chełmie – prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil.

Pas startowy, który powstaje na lotnisku akademickim w Depułtyczach Królewskich będzie miał długość 1020 m i szerokość 30 m. Przede wszystkim umożliwi wykonywanie operacji lotniczych cięższym masowo statkom powietrznym, również w gorszych warunkach pogodowych.

Po zakończeniu inwestycji studenci będą mogli także doskonalić swoje umiejętności korzystając z nowego samolotu, który niedawno wzbogacił flotę uczelni. Mowa tu o dwusilnikowym samolocie Tecnam P2006 z chowanym podwoziem, który wyposażony jest w autopilota i nowoczesną awionikę.

Dla PWSZ w Chełmie budowa pasa to jeden z kroków, który znacząco wpłynie na rozwój. Zakończenie inwestycji planowane jest na II kwartał 2021 roku. Koszt inwestycji to 25 mln złotych. Jej realizacja nie była by możliwa bez wsparcia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które przekazało na ten cel 16 mln złotych.

Film z budowy lotniska można zobaczyć na profilu PWSZ w Chełmie: https://www.facebook.com/pwszchelm.oficjalny/videos/207607136949102/

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz
 • To nie jest lotnisko komercyjne. Chodzi głównie o możliwość szkolenia studentów. hełmianin czytaj ze zrozumieniem

  No votes yet.
  Please wait...
  • Nie komercyjne,ale nie musi być tylko wewnętrzne,może prowadzić usługi.

   No votes yet.
   Please wait...
 • jeden radom, drugi świdnik, trzeci chelm? po co? aspiracje zająca?

  No votes yet.
  Please wait...
 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Reklama