REKLAMA
,
Pas startowy już jest
Pas startowy już jest
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Dzisiaj kończy się układanie ostatniej warstwy asfaltu na pasie startowym Akademickiego Lotniska w Depułtyczach Królewskich. 

Reklama

Lotnisko w Depułtyczach należy do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Budowa utwardzonego pasa startowego pochłonie  ponad 21,5 mln zł. Większość pieniędzy , bo ponad 16 mln złotych, uczelnia pozyskała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resztę dołożyła z własnego budżetu. Inwestycję realizuje firma Pref-Bet Wytwórnia Mas Bitumicznych, Betonu i Prefabrykatów z Pawłowa.

Jestem bardzo zadowolony z postępów prac. To jedne z ostatnich, ważniejszych etapów realizacji inwestycji. Do końca roku powinnyśmy zakończyć prace budowlane na lotnisku. Liczymy jeszcze na dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie ponad 6 mln zł na budowę utwardzonej drogi kołowania. Jej budowa powinna potrwać około pół roku – ocenia Rektor, prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil.

W opinii inwestora wszystkie dotyczcasowe pracy przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Ułożenie ostatniej – tzw ścieralnej wartwy nawierzchni pasa, kończy jednak tylko pewien etap prac na podmiejskim lotnisku. 

Oprócz pasa wybudowano także helipad, czyli lądowisko dla śmigłowców. Przed wykonawcami jednak kolejne etapy prac. Przede wszystkim pas i helipad muszą zostać uzbrojone w instalacje elektryczne. Na lotnisku staną lampy krawędzi drogi startowej, lampy progowe oraz zamontowane zostaną oprawy świateł ścieżki podejścia PAPI i świateł wskaźnika ścieżki schodzenia HAPI. Zaraz potem pojawią się wskaźniki kierunku wiatru oraz zainstalowany zostanie system sterowania oświetleniem.

Napisz komentarz
 • Bo prać pieniądze to trzeba umieć!?

  • Jak sobie kiedyś kupisz awionetkę, to za „drobną” opłatą będziesz mógł prawdopodobnie sobie wylądować wracając z wakacji np na Costa Brava. Do tego czasu zapewne to lądowisko będzie namiastką prawdziwego lotniska dla szkolonych w tej szkole przyszłych pilotów linii lotniczych, itp, a może i Ciebie, jak wreszcie odblokujesz się z tego swojego marazmu, i np zdecydujesz się zakupić sobie wspaniałomyślnie takowy sprzęt do podróży wakacyjnych panie dzieju.

 • Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  *

  Reklama
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  REKLAMA
  Przyspieszcie - apelują przedsiębiorcy i Organizacje pozarządowe
  Przyspieszcie – apelują przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Będzie nowy wiceprezydent?
  Miasto rusza do walki z wirusem
  Zapal znicz dla medyka
  Zapal znicz dla medyka
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  Miejska spółka pomoże w ozdobieniu grobów
  REKLAMA