REKLAMA
,
Zaproponuj co poprawić na twoim osiedlu
FacebookTwitterEmailFacebook MessengerLinkedInPrint

Mieszkańcy zgłosili już ponad 40 propozycji  zadań do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Chętnie korzystamy z możliwości oferowanych przez  internetową platformę BO. Do urzędu wpłynęło tą drogą 39 wniosków. 5 kolejnych złożono w formie papierowej.

Dominują remonty

W tym roku nie ma jeszcze przypadków dublowania zadań. W poprzednich edycjach identyczny wniosek składało nawet po kilkadziesiąt osób.  Dotychczas najwięcej, bo osiem projektów wpłynęło od mieszkańców Osiedla Słoneczne. Na drugim miejscu plasuje się Osiedle Działki – zgłoszono sześć pomysłów. Najmniej zainteresowane budżetem jest Osiedle XXX-lecia – zaledwie jeden projekt oraz Dyrekcja Dolna – tu nie zgłoszono dotychczas żadnego zadania.

Reklama

Jak na razie wśród zgłoszonych projektów dominują remonty chodników i modernizacje miejskich dróg m.in. ul. Ogrodniczej, ul. Wybickiego, ul. Prusa czy ul. Wirskiego. Ciekawe projekty? Jeden z mieszkańców osiedla Zachód wpadł na pomysł ustawienia tzw. Child’s Boxów, które pomogą mieszkańcom, a głównie dzieciom w wymianie niepotrzebnych zabawek, ciuchów, sprzętów, pościeli, książek czy przyborów szkolnych. Na Osiedlu Cementowni mieszkańcy chcieliby modernizacji Ogródka Jordanowskiego oraz budowy placu zabaw dla psów. Placu zabaw, ale tym razem dla dzieci, chcą mieszkańcy Osiedla Rejowiecka. Mógłby on powstać w okolicy boiska przy ul. Makowej. Z kolei Śródmieście oczekuje rozbudowy miejskiego skateparku o nowe przeszkody. Lista zadań dostępna jest tutaj.

Wśród zgłaszających 61% stanowią mężczyźni, a 39% kobiety. Największą popularnością chełmski Budżet Obywatelski cieszy się wśród osób w przedziale wiekowym 26-35 lat (36% złożonych wniosków). Na drugim miejscu są mieszkańcy w wieku 50-59 lat (29% złożonych wniosków). Mniejszą aktywność wykazują osoby po 60 roku życia (11% złożonych wniosków). To jednak i tak lepiej niż mieszkańcy Chełma mający od 16 do 25 lat. W tej grupie wiekowej, jak do tej pory, nie złożono żadnej propozycji do przeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Zostały jeszcze trzy tygodnie

Propozycje zadań, które zostaną poddane pod głosowanie, przyjmowane są od 1 czerwca. Na złożenie wniosku dotyczącego inwestycji w ramach Budżetu Obywatelskiego mamy jednak jeszcze trochę czasu. Przyjmowanie zgłoszeń, zarówno papierowych jak i elektronicznych przez stronę internetową potrwa do 14 lipca.

Zanim jednak będziemy mogli zagłosować na złożone propozycje, wnioski przejdą najpierw ocenę formalną a następnie merytoryczną.

Ocena formalna dotyczy sprawdzenia np. czy wnioskodawca jest uprawniony do złożenia propozycji oraz wniosek jest wypełniony prawidłowo. Natomiast ocena merytoryczna dotyczyć będzie analizy czy zadanie spełniałoby warunki np. zgodności z przepisami, planem zagospodarowania przestrzennego, możliwości realizacji w jednym roku budżetowym czy też mieści się w kwocie przewidzianej na dane osiedle tj. 250 tysięcy złotych – mówi Roland Kurczewicz, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Chełm.

Kilka spośród złożonych dotychczas wniosków już zostało odrzuconych z przyczyn formalnych lub zwrócono je wnioskodawcy do poprawy.

Najczęstszymi błędami jest zgłoszenie propozycji nie dotyczącej osiedla zamieszkania wnioskodawcy, wpisanie przedsięwzięcia, które nie jest inwestycją lub nawet brak nazwy zadania, której ma dotyczyć zgłoszenie. Są przypadki gdy wnioskodawca pisze np. o potrzebie przebudowy chodnika, ale nie podaje na jakiej ulicy – dodaje Kurczewicz.

Głosowanie, od od którego wyniku zależeć będzie, które wniosków doczekają się realizacji w przyszłym roku rozpocznie się 2 października i potrwa sześć dni.

No votes yet.
Please wait...
Napisz komentarz

Napisz komentarz lub odpowiedz na już istniejący

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Reklama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Jutro radni uchwalą budżet
AKTUALIZACJA. Radni uchwalą budżet
Budżet (coraz mniej) obywatelski
Budżet (coraz mniej) Obywatelski
Rośnie dług Chełma
Rośnie dług Chełma
Ostrożnie na Obłońskiej!
Ostrożnie na Obłońskiej!
Katastrofa dopiero przed nami?
Katastrofa dopiero przed nami?
REKLAMA