Chełmianie zyskają kolejowe połączenie z Zieloną Górą. Stracą za to pociągi bezpośrednio do Gliwic oraz do Bydgoszczy. Jakie jeszcze zmiany są w nowym rozkładzie jazdy PKP?
Od 13 grudnia br. zmienia się rozkład jazdy niektórych pociągów. Dla Chełma są dobre i złe wieści.
Zacznijmy od złych
Od nowego rozkładu jazdy pociąg TLK Roztocze nie dojedzie już do Chełma z Gliwic. Jego trasa zakończy się w Lublinie. Andrzej Bittel, wiceminister transportu, wyjaśnia:
– Decyzja ta podyktowana była przede wszystkim niską frekwencją pasażerów w relacji Lublin – Chełm – Lublin. Mając na uwadze efektywność środków wydatkowanych na dofinasowanie połączeń w ramach umowy PSC, konieczne okazało się skrócenie relacji pociągu „Roztocze”.
Kolejna zła wiadomość jest taka, że do Chełma nie dojedzie już IC Kochanowski z Bydgoszczy. Ten pociąg także skończy bieg w Lublinie.
Jak podaje Rynek Kolejowy, są też dobre wiadomości dla Chełma. Pojawią się bowiem inne pociągi i w lepszym standardzie.
Do Poznania i Zielonej Góry
Rozpocznie kursowanie pociąg IC „Lubuszanin” relacji Chełm – Zielona Góra. W składzie będzie miał też grupę wagonów bezpośrednich do Gorzowa Wielkopolskiego.
Zatem po dwóch latach przerwy, powróci bezpośrednie połączenie Chełma z Poznaniem. O co wielokrotnie wnioskowali mieszkańcy.
– Dodatkowo pociąg IC „Lubuszanin” będzie zapewniał obustronną możliwość przesiadki na i z pociągu „Roztocze – dodaje wiceminister.
Andrzej Bittel podkreśla przy tym, że wszystkie połączenia w rozkładzie jazdy 2020/2021 do Chełma są planowane jako pociągi kategorii InterCity.
Z Hrubieszowa nad morze i na Śląsk
Spore zmiany czekają też Hrubieszów. Miasto prawdopodobnie po raz pierwszy w swojej historii zyska bezpośrednie połączenie z Kołobrzegiem. Od 13 grudnia pociąg pojedzie nad morze przez Zamość, Lublin, Warszawę, Toruń, Bydgoszcz i Piłę.
Dzięki efektom modernizacji linii 7, podróż pomiędzy Hrubieszowem a Warszawą skróci się o pół godziny.
Dzięki efektom modernizacji linii 7, podróż pomiędzy Hrubieszowem a Warszawą skróci się o pół godziny.
Do Hrubieszowa wciąż będzie kursować też pociąg IC „Hetman” do Wrocławia, przez Zamość, Stalową Wolę, Leżajsk, Rzeszów i Kraków, Katowice, Gliwice i Opole. W pociągu tym ma się pojawić wagon do przewozu rowerów.
Dlaczego Chełm nie popracuje nad pociągiem turystycznym?
Kolejny „sukces” PKP. O ile trasa do Poznania cieszy, to ograniczanie innych połączeń już smuci.
Problem w czym innym – w braku wieloletniej perspektywy.Z miesiąca na miesięc,parę razy do roku są spore zmiany i jak podróżny ma wierzyć pkp?